Pierwsze pokarmy uzupełniające w diecie niemowlęcia

5 min
Mama karmi lyzeczka dziecko

Nadszedł moment, w którym Twój maluszek jest gotowy na odkrywanie nowych smaków. Pora na rozszerzanie diety! Eksperci zalecają, aby urozmaicanie niemowlęcego jadłospisu rozpocząć od warzyw. Dowiedz się, jak zapoznać dziecko ze smakiem pierwszej marchewki czy brokułu. Kiedy podać niemowlęciu pierwsze warzywa?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Kiedy podać niemowlęciu pierwsze warzywa?
Mama karmi lyzeczka dziecko
Mama karmi lyzeczka dziecko

Kiedy podać niemowlęciu pierwsze warzywa?

Jeśli Twoje dziecko wykazuje umiejętności rozwojowe do spożywania pokarmów innych jak mleko i dodatkowo obserwujesz u niego np., że:

  • ssie paluszki,
  • zbliża lub wkłada różne rzeczy do ust,
  • wyciąga rączki do jedzenia i jest zainteresowane tym, co znajduje się na Twoim talerzu,
  • a przy tym pomlaskuje lub wykonuje ruchy gryzienia,

to oznacza, że prawdopodobnie jest już gotowe na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety. Zgodnie z zaleceniami ekspertów jako pierwsze podaj mu pojedyncze warzywa (najlepiej zielone), które z uwagi na swój wytrawny smak mogą być dla maluszka trudniejsze do zaakceptowania niż słodsze owoce. Owoce powinny pojawić się w diecie dziecka po ok. 2 tygodniach od podania pierwszych warzyw. [1]

Rozszerzenie diety – to trzeba wiedzieć

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlę powinno być karmione piersią. Po tym czasie mleko mamy (lub mleko następne, jeśli karmienie piersią nie może być kontynuowane) wciąż powinno być podstawą diety dziecka. Jednocześnie w tym czasie przychodzi pora na wprowadzanie do jadłospisu nowych smaków eksperci Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rekomendują aby rozpocząć rozszerzanie diety – nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)[1].

Dlaczego warto rozpocząć rozszerzanie diety dziecka od warzyw?

W menu 30% dzieci w wieku 1-3 lata w Polsce warzywa nie pojawiają się każdego dnia. Bez codziennego ich spożywania dieta malucha nie może być właściwie skomponowana. Jeżeli rozszerzanie diety niemowlęcia rozpoczniesz od warzyw, istnieje większa szansa na to, że w przyszłości dziecko będzie chętniej po nie sięgało.

Z badań wynika, że jeżeli do diety dziecka jako pierwsze wprowadzi się warzywa, w późniejszym życiu będą one jadły więcej warzyw niż dzieci, które zaczynały rozszerzanie diety od owoców[2].

Pierwsze warzywa na początku rozszerzania diety

W okresie 1000 pierwszych dni życia u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe. To od Twoich decyzji dotyczących komponowania codziennej diety niemowlęcia będzie zależało to, po jakie produkty chętniej będzie ono sięgało w przyszłości. Zadbaj, aby na początku rozszerzania jadłospisu pojawiły się w nim warzywa, które są ważnym elementem codziennej diety – zarówno małego dziecka, jak i dorosłego. Przyzwyczajenie maluszka do smaku warzyw już na początku tego procesu jest kluczowe, ponieważ niemowlęta rodzą się z naturalną preferencją smaku słodkiego. Jeśli jako pierwsze w diecie pojawią się owoce, maluszkowi trudniej będzie przekonać się do warzyw.

Jak wprowadzać warzywa do diety niemowlęcia?

Rozszerzanie diety zacznij od pojedynczych smaków warzyw. Na początku podaj 1 warzywo dziennie i pozwól dziecku zaakceptować jego smak. Możesz założyć dzienniczek rozszerzania diety, w którym będziesz notować, kiedy i jaki produkt podajesz dziecku. Dzięki temu z przypadku wystąpienia np. reakcji alergicznej łatwiej będzie Ci sprawdzić, co ją wywołało.

Warzywa w diecie niemowlaka – jak przygotować?

Początek rozszerzania diety to czas, w którym maluszek poznaje smaki i konsystencje inne niż mleko. Właśnie dlatego na tym etapie wystarczy zaledwie niewielka ilość nowego produktu (kilka łyżeczek). Rozpocznij od pojedynczych warzyw. Powinny być ugotowane i mieć gładką, dopasowaną do możliwości niemowlęcia konsystencję. Najlepiej sprawdzi się jednoskładnikowy przecier. Nawet najlepiej wyglądająca marchewka może zawierać pozostałości szkodliwych substancji w ilościach nieodpowiednich dla młodego, rozwijającego się organizmu. Wsparciem w tym zakresie mogą być dla Ciebie produkty BoboVita – to jakość potwierdzona na 100%.

Jak podawać pierwsze warzywa małemu dziecku?

W drugim półroczu życia nadal najważniejszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko, a rozszerzanie diety służy zapoznaniu dziecka z nowymi smakami i konsystencjami[KA8] , oraz dostarczenie wartości odżywczych w pokarmach, aby stopniowo mogło ono przejść z diety płynnej, opartej o mleko, do posiłków o stałej konsystencji. Pamiętaj, że na tym etapie maluszek nie powinien zjadać całej porcji – wystarczą 3-4 łyżeczki nowego pokarmu. Z czasem tę ilość będziesz mogła zwiększać.

Jakie warzywa po kolei wprowadzać do diety malucha?

Delikatna marchewka

Korzeń marchewki ma delikatny smak, a dzięki temu idealnie nadaje się na pierwsze warzywo dla malucha. Marchewka jest uznawana za warzywo, które rzadko uczula. Maluch chętnie pozna smak marchewki w postaci przecieru. Możesz być pewna, że dziecko, które pokocha smak marchewki, chętniej spróbuje kolejnego warzywa!

Czy wiesz, że?

Marchewka jest zbierana na naszych polskich polach w październiku. Jeśli jest odpowiednio przechowywana, może być dostarczana świeża do naszej fabryki przez wiele miesięcy – nawet aż do następnego zbioru.

Brokuł na początek rozszerzania diety

Aksamitna i delikatna konsystencja przecieru z brokułu ułatwi dziecku przejście z diety mlecznej na produkty o innej konsystencji. Jeśli maluch nie przekona się od razu do brokułu, nie poddawaj się. Bądź cierpliwa i podejmuj kolejne próby – niekiedy dziecko potrzebuje spróbowania określonego warzywa kilka razy, aby je zaakceptowało. Eksperci zalecają podanie nowego produktu średnio 7-8 razy, zanim maluszek zaakceptuje jego smak[3].

Czy wiesz, że?

Róże brokułu to tak naprawdę kwiatostany. Każdy z nich zbieramy ręcznie na przełomie września i października.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[2] Barends C. i in., Effects of repeated exposure to either vegetables or fruits on infant’s vegetable and fruit acceptance at the beginning of weaning, Food Quality and Preference , 2013; 29:157-165.

Oceń ten artykuł: