Pierwsze pokarmy uzupełniające

4 5

Twoje dziecko ma delikatny brzuszek przyzwyczajony do mleka, więc na pierwsze próby wprowadzania żywności uzupełniającej wybieraj łagodne w smaku składniki, w daniach o gładkiej konsystencji.

Na początek doskonale nadają się gładkie przeciery warzywne. Do warzyw w słoiczkach nigdy nie dodawaj soli, a kiedy zaczniesz wprowadzać owoce nie dosładzaj ich.
Mariola Darzycka
Mariola Darzycka
Doradca ds. żywienia małych dzieci

Zacznij od przecieru warzywnego

Na pierwsze karmienie łyżeczką wybierz delikatne warzywa w jednoskładnikowych posiłkach BoboVita. Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt z 2014 roku, zaleca się wprowadzenie przecierów z pojedynczych warzyw, jako pierwszy pokarm uzupełniający.  Z uwagi na większe trudności w akceptacji smaku warzyw niż owoców, to właśnie warzywa powinny być pierwszymi pokarmami uzupełniającymi w diecie dziecka.

Na początek 3-4 łyżeczki

dziecko wkladające sobie łyżeczkę do buzi

Dobrym podejściem na samym początku rozszerzania diety jest podawanie raz dziennie kilku łyżeczek posiłku. Podaj dziecku łyżeczka niewielką ilość produktu, kiedy nie jest bardzo głodne – na przykład między karmieniami. Każde dziecko potrzebuje trochę czasu, żeby przywyknąć do nowych wrażeń związanych z jedzeniem z łyżeczki, dlatego nie martw się, jeśli na początku będzie wypluwać jedzenie.

Ważna jest różnorodność

Wprowadzanie różnorodnych smaków pomaga przyzwyczaić dziecko do łatwiejszego akceptowania nowych pokarmów.

Porady żywieniowe
i jadłospisy

Dziecko z mamą Owoce i warzywa
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka!
Skorzystaj z jadłospisów

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.