Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (rola warzyw w diecie)

4 5

Sposób żywienia w najwcześniejszym okresie życia jest sprawą niezwykle ważną. Już w dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe, które pielęgnowane mają szansę na przetrwanie w późniejszym życiu. Ważne, byś już teraz zadbała o obecność warzyw w diecie malucha.

Warzywa powinny być istotnym elementem jadłospisu malucha. Oprócz wielu potrzebnych dziecku witamin (witaminy C, beta karotenu i witamin z grupy B), warzywa są także źródłem składników mineralnych (potasu, magnezu, wapnia, miedzi, cynku, żelaza) oraz węglowodanów i błonnika.

Niedobór warzyw jest jednym z najczęściej obserwowanych błędów żywieniowych. Aż 88% dzieci po 1. roku życia otrzymuje za mało warzyw w codziennej diecie.*

różne warzywa i owoce leżące na szafce w kuchni
Codzienne, częste podawanie warzyw pozwoli przyzwyczaić dziecko do ich smaku oraz pomoże w ukształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

Na początku rozszerzania diety należy podawać maluszkowi przeciery warzywne np. z marchewki czy brokuła. Potem warzywa mogą być elementem posiłku np. składnikiem zupki jarzynowej, czy dodatkiem do obiadku.

Pamiętaj – Twoje dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie Ciebie, więc chętniej będzie jeść warzywa, kiedy zobaczy, że sama to robisz.

* Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 (raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia)

Porady żywieniowe
i jadłospisy

Dziecko z mamą Owoce i warzywa
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka!
Skorzystaj z jadłospisów

Kaszki BoboVita każdego dnia wspierają prawidłowy rozwój dziecka*

Jako producent żywności dostarczamy produkty dla niemowląt i małych dzieci dostosowane do ich potrzeb na każdym etapie rozwoju.

Poznaj naszą jakość

*Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspiera prawidłowy metabolizn energetyczny i metabolizm węglowodanów.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.