Jaka jest rola diety przyszłej mamy?

4 min
Produkty spozywcze bogate w kwas foliowy

Ciąża to niezwykły okres. Jest to czaskiedy Twoje ciało staje się sceną dla niesamowitego spektaklu, jakim jest powstanie nowego życia. Szczególne znaczenie w tym czasie ma odpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, jak to zrobić.

Produkty spozywcze bogate w kwas foliowy
Produkty spozywcze bogate w kwas foliowy

Jak ważna jest dieta w ciąży?

Aby komórki, narządy wewnętrzne i układy w młodym organizmie mogły się prawidłowo rozwijać, maluszek musi otrzymać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości.. Dlatego pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta podczas ciąży jest dla niego doskonałym podarunkiem, który może pozytywnie wpływać na kondycję i zdrowie, również w jego dalszym życiu. To właśnie w okresie 1000 pierwszych dni życia następuje proces programowania żywieniowego, tj. proces, podczas którego m.in. pod wpływem składników odżywczych kształtuje się metabolizm rozwijającego się organizmu.

Warto pamiętać, że mózg płodu rozwija się najintensywniej w III trymestrze ciąży, dlatego szczególnie ważne jest, by w tym okresie twoja dieta zawierała odpowiednią ilość energii, białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3..

Pamiętaj!

  • To, co spożywasz w trakcie ciąży, ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale także na zdrowie i rozwój dziecka teraz i w przyszłości.
  • Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtują się już w czasie ciąży. Możesz je kształtować poprzez stosowanie właściwie zbilansowanej diety podczas oczekiwania na narodziny maluszka.
  • Masa urodzeniowa Twojego dziecka jest uzależniona od jakości i składu Twojej diety podczas ciąży.

Czy metabolizm kobiety w ciąży ulega zmianie?

U kobiet w takcie ciąży dochodzi do dużych zmian – zarówno fizjologicznych, jak i metabolicznych – które zapewniają prawidłowy przebieg ciąży i jej utrzymanie. Dziecko intensywnie rośnie, rozrasta się także łożysko, przez co następuje również zwiększenie przemiany materii w organizmie kobiety. Przyspieszony metabolizm i zwiększony wydatek energetyczny przyczynia się do zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze. Średnio zapotrzebowanie dobowe u kobiety ciężarnej zwiększa się o ok. 85 kcal na dobę w I trymestrze ciąży i o 760 kcal na dobę w II i III trymestrze ciąży [1].

Czy masa ciała mamy ma wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka?

Masa ciała kobiety w dużej mierze wpływa na rozwój dziecka. Zbyt duża masa ciała mamy i przejadanie się w czasie ciąży mogą rzutować na masę ciała dziecka (makrosomia) – zarówno urodzeniową, jak i tę w przyszłości. Kobiety z nadmierną masą ciała – ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy ciążowej i choroby nerek – znajdują się również w grupie objętej ryzykiem powikłań podczas porodu, a także poronienia. Warto wiedzieć, że tkanki płodu i łożysko są niezwykle czułe na zaburzenia metaboliczne, co może przyczynić się do pogorszenia stanu łożyska i powikłań u samego płodu.

Czy niedożywienie kobiety w ciąży może powodować rozwój chorób u dziecka?

Niedojadanie lub eliminowanie pewnych produktów z diety w czasie ciąży może prowadzić do zaburzeń wzrostu dziecka. Dzieci o zbyt niskiej masie urodzeniowej są mniej odporne i narażone na więcej komplikacji niż te, które urodziły się z prawidłową masą ciała. Aby Twoje dziecko rosło w tempie, jaki zaplanowała dla niego natura, powinnaś stosować odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Bardzo ważnymi składnikami odżywczymi dla masy urodzeniowej dziecka są cynk i kwas foliowy. Rozwój narządów wewnętrznych Twojego dziecka odbywa się podczas ciąży i dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych warunkuje ich prawidłowy wzrost.

Pozytywny wpływ diety na przyszłą mamę

Ciąża to doskonały pretekst, by udoskonalić swoje nawyki żywieniowe z myślą o swojej kondycji zdrowotnej, dobrym samopoczuciu i wyglądzie. Dieta ma ogromny wpływ na to, jak poradzisz sobie z wyzwaniami ciąży oraz wysiłkiem związanym z opieką nad noworodkiem – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. Twoje samopoczucie w ciąży również zależy od tego, co jesz. Większość kobiet podczas ciąży odczuwa pewne dolegliwości związane z tym stanem. Zmęczenie, zgaga, żylaki, problemy z cerą, z dziąsłami, obrzęki czy skurcze łydek to te, które odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta może minimalizować.

Szczególną rolę w zapobieganiu mdłościom spełnia witamina B6. Odpowiednia dawka węglowodanów złożonych zmniejszy uczucie zmęczenia, a właściwa ilość płynów pomaga zwalczać obrzęki.

Bezpieczeństwo ciąży jest nieporównywalnie większe u kobiet, które stosują odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Właściwy poziom żelaza w diecie chroni Cię przed niedokrwistością, a odpowiednia podaż witaminy C minimalizuje możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Poród i połóg

Odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta podczas ciąży wzmacnia szanse na naturalny poród o czasie, ponieważ wspiera prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów Twoich i dziecka. Odpowiednia ilość cynku, witaminy A, C oraz magnezu w Twojej diecie na poszczególnych etapach ciąży zwiększa prawdopodobieństwo porodu o czasie. Im lepsza kondycja Twojego organizmu podczas ciąży, tym lepiej będzie on odzyskiwał siły po porodzie.

[1] Żródło: Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (pp. 68-437). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Oceń ten artykuł: