Wartościowe tłuszcze

5 5

Twoja dieta w czasie ciąży ma ogromne znaczenie. Zapewnia dobrą kondycję Tobie i dostarcza cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Jednym z ważnych elementów dostarczanych poprzez dietę są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich odpowiednia ilość w Twojej diecie wpływa pozytywnie na rozwój układu nerwowego oraz mózgu maluszka.

Wartościowe tłuszcze

tłuszcze jako ważna czesc diety w ciazy

Twoje dieta podczas ciąży powinna być pełnowartościowa i prawidłowo zbilansowana. Wśród tłuszczów powinny znaleźć się wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pochodzą z tłuszczów roślinnych oraz ryb. Ich obecność w Twojej diecie jest ważna, ponieważ są to tłuszcze, które przynoszą długoterminową korzyść dla rozwoju Twojego nienarodzonego dziecka zarówno w okresie życia płodowego, jak i po przyjściu na świat. Wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe – LC PUFA (long chain poliunsaturated fatty acids) budują układ nerwowy i siatkówkę oka. Jednym z najważniejszych składników diety w okresie ciąży i laktacji jest DHA (kwas dokozaheksaenowy) należący do kwasów omega-3. Jego prawidłowe spożycie w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Odpowiednie ilości

W czasie ciąży płód magazynuje w organizmie LCPUFA. Jedynym sposobem na zapewnienie potrzebnej ilości tych kwasów tłuszczowych jest ich obecność w Twojej diecie. Docierają do ośrodkowego układu nerwowego dziecka poprzez łożysko. Ich gromadzenie i wykorzystanie jest najbardziej intensywne głównie podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży.

Jeśli maluszek urodzi się przedwcześnie, nie ma możliwości zgromadzenia zapasów LCPUFA. Wykazano, że noworodki urodzone przed czasem zwykle mają niższe stężenia osoczowe tych kwasów, niż dzieci urodzone o czasie.

Zalecana suplementacja

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem płodu na kwasy LCPUFA w ostatnim trymestrze ciąży, lekarze zwykle zalecają suplementację preparatami zawierającymi ten składnik. Porozmawiaj o tym, jaki preparat będzie dla Ciebie odpowiedni.

Artykuły

Najpopularniejsze artykuły w serwisie, czyli co polecają inne mamy.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu