Zabierając dziecko na wakacje, musimy wcześniej przemyśleć, co podamy maluchowi, gdy zgłodnieje. Przed wyjazdem należy zastanowić się nad tym, jak karmić dziecko w podróży. Warto przy tym pamiętać, że dziecko to nie mały dorosły i to co jest bezpieczne dla nas nie sprawdza się w menu malucha. Sprawdź, jakie jedzenie na podróż dla dziecka zda egzamin.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jedzenie na podróż dla małego dziecka
Zanim wybierzemy się w podróż z dzieckiem, najpierw powinniśmy pomyśleć, co spakować do jedzenia dla swojej pociechy. Warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że dziecko ma specjalne potrzeby żywieniowe i żywność przeznaczona dla niego musi spełniać dużo bardziej restrykcyjne normy niż ta przeznaczona dla osób dorosłych. Z tego powodu niezbyt dobrym i polecanym pomysłem jest podawanie małemu dziecku jedzenia, które my sami będziemy w podróży spożywali. Dlatego też warto zapakować jedzenie na podróż dla dziecka, które będzie odpowiadało 100% jego potrzebom żywieniowym.
Wybierając jedzenie na podróż dla dziecka, warto postawić przede wszystkim na wygodną formę podania i przygotowania. Dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych, nie tylko na czas podróży, ale również na co dzień, są produkty w słoiczkach – zupki, obiadki i deserki. Jednakże, jeśli postawimy na tego typu jedzenie, może pojawić się pytanie jak podgrzać słoiczek dla dzieci w podróży. Można to zrobić na dwa sposoby:
- Kąpiel wodna – wystarczy wstawić gotowe danie w słoiczku do gorącej wody na kilka minut (np. na stacji benzynowej). Przed podaniem go dziecku należy sprawdzić czy temperatura posiłku jest optymalna.
- Podgrzewacz do butelek – na podróż można wybrać samochodowy wariant podgrzewcza.
Takie produkty jak: obiadek, zupkę czy deserek w słoiczku najlepiej podawać dziecku podczas postoju za pomocą plastikowej łyżeczki (można ją potem przepłukać wodą, a umyć już w docelowym miejscu podróży).
Przekąski dla dzieci w podróży
Nie zawsze podróż trwa na tyle długo, że musimy podawać swojemu maluchowi śniadanie obiad czy kolacje. Niekiedy wystarczające będą przekąski. W tej roli świetnie sprawdzą się musy owocowe w tubkach, które stanowią idealną przekąskę w zamkniętym w poręcznym opakowaniu. Jest ona odpowiednia zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.
W czasie podróży należy także dbać o odpowiednie nawodnienie, przy wysokich temperaturach odpowiednia ilość płynów jest szczególnie ważna. Niemowlę potrzebuje około 800 ml płynów, a dziecko w wieku 1-3 lata potrzebuje 1300 ml płynów dziennie (w tym woda pochodząca z napojów i produktów spożywczych np. zupa czy owoce).
Gama dostępnych herbatek i napojów dla niemowląt i małych dzieci jest ogromna. Jednak najlepszym sposobem gaszenia pragnienia jest woda. Podawaj dziecku niskozmineralizowaną wodę źródlaną.
Nie czekaj z podaniem wody aż dziecko będzie spragnione – powinno mieć ono dostęp do wody przez cały dzień. Weź jej także odpowiedni zapas.
Przeczytaj również
Czego NIE podawać dziecku do jedzenia w podróży?
Niezbyt dobrym i rekomendowanym pomysłem jest zabieranie w podróż produktów wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych. Mowa tu m.in. jogurtach, serach czy wędlinach. Jest to dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy zabieramy ze sobą np. lodówkę turystyczną. Jednakże mimo to nie powinniśmy podawać niektórych takich produktów maluchom, nie tylko podczas podróży, ale również na co dzień. Dlaczego? Małe dzieci nie powinny spożywać jedzenia przeznaczonego dla dorosłych, ponieważ ich potrzeby żywieniowe są inne. Wynika to m.in. z wciąż rozwijającego się układu pokarmowego. Takie produkty jak np. sery czy wędliny dostępne w supermarkecie zawierają spore ilości soli, dodatkowo mogą zawierać składniki niepożądane w diecie maluch (np. konserwanty)
Lato i jesień, to sezon na grzyby. Należy pamiętać o tym, aby nie podawać ich małemu dziecku. Jego organizm wciąż dojrzewa a wątroba może nie poradzić sobie z ilością toksyn w nich zawartych. Dla bezpieczeństwa malucha zrezygnuj więc z potraw z ich dodatkiem.