Wyzwania żywieniowe w okresie 9-12 miesięcy

2 min

Doradca ds. żywienia małych dzieci

Ubrudzone dziecko siedzi w foteliku

W 9. miesiącu życia maluch staje się bardziej sprawny manualnie i potrafi przekładać drobne przedmioty z jednej rączki do drugiej. Coraz lepiej udaje mu się chwytać małe przedmioty między kciuk a palec wskazujący.

Ubrudzone dziecko siedzi w foteliku
Ubrudzone dziecko siedzi w foteliku

Pierwsze samodzielne posiłki

Zapewne ma też ząbki, z których lubi robić użytek! Wykorzystaj ten moment i dawaj mu do rąk produkty, które będzie mógł  złapać i zacząć naukę gryzienia. Nauka samodzielnego jedzenia jest świetną zabawą i przynosi szereg korzyści. Samodzielne jedzenie daje dziecku poczucie pewności siebie i kontroli nad sytuacją. Niemowlę może zacząć chwytać również łyżeczkę, którą je karmisz. Początkowo zrobi przy tym dużo bałaganu, ale ćwiczenie czyni mistrza!

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które mogą być pomocne w organizacji codziennych posiłków:

  1. Między 9 a 12 miesiącem życia dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie.  Przestrzegaj stałych pór jedzenia i ustalonego miejsca w domu.
  2. Unikaj „biegania” za dzieckiem po całym mieszkaniu. Nie zmuszaj do jedzenia, jeśli nie chce zjeść posiłku, nie wmuszaj mu go, ale do następnego posiłku nie dawaj mu nic do jedzenia.
  3. Nie zwracaj specjalnej uwagi na grymaszenie i kaprysy dziecka, które nie chce jeść, pluje jedzeniem, nie chce siedzieć przy stole, nie akceptuje nowych smaków i konsystencji. Maluch szybko zauważy Twoje zainteresowanie i będzie to wykorzystywał.
  4. Pamiętaj, że jedzenie nie jest ani nagrodą ani karą, nie pocieszaj jedzeniem, nie przekupuj - to może zaszczepić złe nawyki żywieniowe.
  5. Kiedy tylko to możliwe, jedz razem ze swoim dzieckiem. Siadajcie razem do stołu, wyłączcie telewizor, odłóżcie na bok zabawki. Pozwól, by maluch nauczył się skupiać na jedzeniu i czerpać z tego przyjemność.

Pamiętaj, że przez pierwsze 1000 dni życia organizm Twojego dziecka jest bardzo delikatny i jest bardziej wrażliwy na zanieczyszczenia występujące w pożywieniu. Zawsze wybieraj składniki najwyższej jakości.

BoboVita od lat proponuje wszystkim mamom produkty, które są bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. O jakości BoboVita możesz dowiedzieć się więcej na naszej stronie w sekcji Jakość BoboVita.

Oceń ten artykuł: