Wyzwania rozwojowe w okresie 9-12 miesięcy

2 min
Maly chlopiec siedzi na trawie

Niebawem Twoje dziecko skończy pierwszy rok życia. Kiedy zapłonie pierwsza świeczka na pięknym torcie urodzinowym, Twój maluszek przestanie być niemowlakiem i stanie się małym dzieckiem.

Maly chlopiec siedzi na trawie
Maly chlopiec siedzi na trawie

Podczas tych miesięcy dziecko doskonali wcześniej zdobyte umiejętności oraz nabywa nowe. Nieuchronnie Twój bezbronnie leżący bobasek zamienia się w chodzące, samodzielne, ciekawe świata dziecko.

Oto co czeka Was w tych miesiącach:

ROZWÓJ FIZYCZNY, czyli chwytanie, siadanie i stawanie:

  • W tym okresie ogromnym osiągnięciem maluszka jest samodzielne siadanie z pozycji leżącej. To już tylko krok do podciągania się i pierwszych prób chodzenia przy meblach. Na tym etapie staraj się być przewidująca, ponieważ ciekawski maluch może zdołać dosięgnąć do niebezpiecznych przedmiotów z otoczenia.
  • Dziecko potrafi precyzyjnym chwytem podnieść mały przedmiot za pomocą kciuka i palca wskazującego. Przygotuj się na bałagan, bądź cierpliwa i chwal za najdrobniejsze osiągnięcia. To bardzo ważne.

ROZWÓJ MOWY I UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH, czyli pierwsze słowa:

  • Maluszek potrafi wskazać gestem to, czego potrzebuje. W ten sposób oboje rozumiecie się bez użycia słów, także gdy używasz słowa „nie”.
  • Umie powiedzieć znaczeniowo pojedyncze słowa, czyli „ma-ma” na mamę i „ta-ta” na tatę. Nie zawsze są to słowa wypowiadane wyraźnie, ale przyjdzie i na to czas. Pamiętaj, aby mówić do dziecka codzienną polszczyzną i nie używać zdrobnień czy uproszczeń językowych.
  • Większość dzieci w tym wieku potrafi bawić się w „kosi-kosi” oraz robić „pa-pa”. Doskonałą zabawą może okazać się również  "a ku-ku” czy „tu sroczka kaszkę warzyła”.
  • Krój posiłki w większe kęsy, aby stymulować żucie i gryzienie. Tak przygotowane pod Twoim czujnym okiem pokarmy maluszek może samodzielnie brać do rączki i zjadać.
  • W tym wieku maluszek może już zasiadać do posiłków wspólnie z całą rodziną. Pamiętaj, że dziecko uczy się przez naśladowanie, więc warto dla wszystkich domowników stosować zasady zdrowego żywienia.
  • Unikaj zbyt wielu zbędnych przekąsek w ciągu dnia, które mogą zabrać apetyt na podstawowe dania z menu. To dotyczy również słodkich soków i herbatek, którymi maluszek może się nasycać i tracić apetyt na pozostałe posiłki.

Pamiętaj!

  • To czas na właściwą higienę jamy ustnej, czyli codzienne mycie ząbków pastą odpowiednią do wieku dziecka.
  • Twoje dziecko wkracza w wiek, kiedy narażone jest na upadki i urazy. Warto wcześniej zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, takich jak np. oparzenie czy zadławienie.

Oceń ten artykuł: