Niemowlę wciąż się intensywnie rozwija – doskonali wcześniej nabyte umiejętności i zdobywa nowe. W jadłospisie obecny jest szereg różnorodnych produktów – warzywa, owoce, kasz i mięso, ryby, czy jaja – źródła pełnowartościowego białka. Choć jego układ pokarmowy pracuje coraz sprawniej, 10-miesięczne niemowlę nadal poznaje wrażenia związane z jedzeniem stałych posiłków.
Co znajdziesz w tym artykule:
Podstawowe zasady
10-miesięczne niemowlę wciąż potrzebuje mleka mamy (lub modyfikowanego, jeśli nie może być karmione piersią) i odpowiedniego rozszerzania diety, która będzie dopasowana do jego wieku i dostarczy mu niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Należy kontynuować przyzwyczajanie malucha do spożywania 5 posiłków dziennie (o orientacyjnej objętości 190-220 ml), które pozwolą mu kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe na kolejne lata życia. Należy unikać słodkich i słonych przekąsek oraz nie pozwalać na podjadanie – takie postępowanie może zmniejszyć ochotę dziecka na wartościowy posiłek. Warto pamiętać, że to rodzic decyduje o tym, co i kiedy poda maluchowi, a dziecko decyduje, czy i ile posiłku zje – należy szanować apetyt niemowlęcia i unikać przekarmiania. Chcąc zaspokoić pragnienie dziecka, należy podawać mu do picia naturalną wodę. Optymalna jest woda źródlana, niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa1.
To warto wiedzieć
Choć z upływem czasu ilość mleka mamy lub modyfikowanego w diecie zmniejsza się na rzecz produktów stałych, dziecko może miewać momenty, kiedy będzie odmawiać jedzenia czegokolwiek innego poza mlekiem (np. w czasie infekcji). Nie należy się wtedy obawiać – najlepiej podążać za potrzebami dziecka – brak apetytu minie.
Czas na kolejne nowości
Niemowlę na tym etapie jest gotowe na kolejne nowe rodzaje warzyw, owoców, kaszek, mięsa oraz ryb – warto podawać nawet te produkty, za którymi wcześniej nie przepadało. Jeśli rodzice zdecydują się uatrakcyjniać codzienne menu i wprowadzać do niego coraz bardziej różnorodne produkty, istnieje większa szansa, że maluch będzie się nimi chętnie zajadał. Warto pamiętać, że konsystencje posiłków podawane 10-miesięcznemu niemowlęciu powinny stymulować nawyk gryzienia oraz żucia. Niektóre maluchy potrzebują nieco więcej czasu, by przekonać się do stałych posiłków. Warto zachować cierpliwość i systematycznie podawać nowości przy jednoczesnej obserwacji dziecka. 10-miesięcznemu niemowlęciu można proponować obiadki i zupki z ryżem lub makaronem czy posiłki z kawałkami warzyw, mięsa i ryby.
Jadłospis na miarę potrzeb malucha
Nawet jeśli posiłki spożywane są wspólnie przy rodzinnym stole, należy dbać o to, aby niemowlę otrzymywało żywność dostosowaną do jego wieku i umiejętności. Planując jadłospis malucha, warto wybierać produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, które spełniają określone prawem bardzo restrykcyjne normy jakości. Żywność taką można rozpoznać po umieszczonym na opakowaniu wskazaniu wieku.
Rozszerzanie diety najmłodszych może być łatwiejsze dzięki praktycznemu narzędziu, w którym znajdują się opracowane przez dietetyków porady z zakresu żywienia oraz przykładowe jadłospisy dostosowane do etapu rozwoju dziecka: https://www.bobovita.pl/porady-zywieniowe-i-jadlospisy/start
1. Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.
Ważna informacja
Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.