Rozszerzanie diety niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy – jak wprowadzać kolejne posiłki uzupełniające?

3 min
Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach

Troska o zdrowie oraz dbanie o jakość i bezpieczeństwo posiłków są ważne na każdym etapie 1000 pierwszych dni życia. Początki rozszerzania diety, jak i kolejne etapy wprowadzania żywności uzupełniającej mają znaczenie w kształtowaniu przyszłych nawyków żywieniowych u dziecka.

Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach
Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach

Rozwój niemowlęcia w drugim półroczu

Niemowlę dalej się rozwija – doskonali wcześniej zdobyte umiejętności  i nabywa nowe . Maluszek potrafi samodzielnie usiąść z pozycji leżącej, być może podjął już pierwsze próby chodzenia przy podparciu. Rozwój dziecka przebiega niezwykle intensywnie, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Dlatego niemowlę potrzebuje specjalnej żywności dopasowanej do wieku, która dostarczy składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju na każdym etapie.

Kontynuacja rozszerzania diety niemowlaka

Jesteście już na kolejnym etapie rozszerzania diety. W jadłospisie dziecka są obecne niektóre warzywa, owoce, kaszki i inne produkty zbożowe oraz źródła pełnowartościowego białka (mięso, ryby czy jaja). Maluszek jest coraz bardziej ciekawy innych smaków i potraw. Jego układ pokarmowy pracuje coraz sprawnej, dlatego warto wprowadzać do diety kolejne pokarmy, aby jeszcze bardziej urozmaicić dietę.

Już na tym etapie, zgodnie z planem 5 kroków rozszerzania diety, warto przyzwyczajać maluszka do regularnego jezdnia. Spożywanie 5 posiłków dziennie pozwoli niemowlęciu cieszyć się zbilansowaną i urozmaiconą dietą.

Jakie posiłki podawać niemowlęciu?

Na tym etapie dalej należy kierować się zaleceniami zawartymi w aktualnym schemacie żywienia niemowląt, który jasno mówi o tym, że w pierwszym roku życia mleko (mamy lub odpowiednie mleko modyfikowane) jest podstawą diety dziecka. W związku z tym, oprócz posiłków stałych, niemowlę po  pierwszym półroczu powinno otrzymywać 3 posiłki mleczne. Jeśli karmisz piersią dalej rób to tak długo jak chcesz tego ty i twoja pociecha.

Zasady rozszerzania diety niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy

  • Każdego dnia dziecko powinno otrzymać 5 posiłków o objętości 190-220 ml (orientacyjne wielkości podane w schemacie). Pamiętaj, że ty decydujesz o tym, co i kiedy podasz maluchowi, a dziecko decyduje czy i ile posiłku zje. Szanuj apetyt dziecka i unikaj przekarmiania go. 
  • Wprowadzaj do diety kolejne produkty: nowe warzywa, owoce, kaszki, mięsa czy ryby. Spróbuj nawet z tymi, których maluch wcześniej nie polubił.  Im bardziej różnorodna i urozmaicona dieta tym większa szansa na właściwe zbilansowanie posiłków i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje maluszek
  • Konsystencja posiłków podawanych dziecku na tym etapie powinna wymuszać na nim gryzienie i żucie. Możesz podawać obiadki i zupki z makaronem, kaszki z owocami, posiłki z kawałkami mięsa czy ryby. 
  • Staraj się podawać posiłki o tej samej porze każdego dnia, aby w sen sposób uczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych. Unikaj podawania maluchowi przekąsek między głównymi daniami (zwłaszcza słodkich i słonych). Pozwalając na podjadanie zmniejszasz apetyt dziecka na wartościowy posiłek oraz uczysz niewłaściwych nawyków żywieniowych. 

Niemowlę i dziecko po 1. roku życia dalej ma specjalne potrzeby żywieniowe. Nawet jeśli wspólnie zasiadacie do stołu dbaj o to, aby dziecku podawać żywność dostosowaną do jego wieku i umiejętności. Błędy żywieniowe popełniane na tym etapie mogą wpływać na rozwój i zdrowie dziecka. Niedobory składników odżywczych, w tym witamin czy składników mineralnych,  są powszechne, dlatego wato wiedzieć, jak im zapobiegać. 

Oceń ten artykuł: