Jakich składników odżywczych potrzebuje niemowlę w wieku 9-12 miesięcy?

3 min
Miseczka z kaszką i deserkiem

Dieta maluszka powinna być zbilansowana i dopasowana do jego wieku. Posiłki uzupełniające wprowadzane w pierwszym roku życia dziecka dostarczają składników odżywczych, których samo mleko mamy nie jest w stanie zapewnić. Dzięki temu wspierają prawidłowy rozwój maluszka.

Miseczka z kaszką i deserkiem
Miseczka z kaszką i deserkiem

Organizm  niemowlęcia szybko się rozwija, aby rozwój przebiegał prawidłowo maluszek wraz z posiłkiem musi otrzymać odpowiednią kompozycję składników odżywczych takich jak, węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne. 

Między 9. a 12. miesiącem życia niemowlę powinno otrzymać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłki mleczne (wliczając karmienie piersią). Uregulowanie pór spożywania posiłków już na tym etapie pozwala nie tylko na dostarczenie dziecku energii potrzebnej do wzrostu, ale także wspiera kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, które mają największą szansę na przetrwanie w późniejszych latach.

Warzywa, owoce i kaszki – źródło cennych węglowodanów

Chociaż w 1. roku życia dziecka to mleko mamy stanowi podstawę diety już na tym etapie życia maluszka warto uczyć go prawidłowych nawyków żywieniowych. Eksperci wskazują warzywa i owoce jako produkty, które powinny stanowić podstawę diety małych dzieci po 1. roku życia.  Przyzwyczajane niemowlęcia do smaku warzyw czy owoców, jeszcze zanim ukończy 1. rok życia to inwestycja w kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Produktami, które dostarczą maluszkowi potrzebnych węglowodanów są produkty zbożowe np.: kleik ryżowy, kaszka manna, kukurydziana lub ryżowa a także warzywa i owoce np. marchew, brokuły, dynia, ziemniaki, szpinak, banan, gruszka, jabłko, suszona śliwka,.

Czy wiesz że...

Czy wiesz że?

Niemowlęta potrzebują prawie 3 x więcej energii i 8 razy więcej żelaza w przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z zapotrzebowaniem dorosłych.*

*W przeliczeniu na kilogram masy ciała, zgodnie z Normami żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja M. Jarosz 2012; porównanie norm dla niemowląt z normami dla dorosłych.

Posiłki z mięsem i rybką – źródło białka

Na tym etapie życia dziecko powinno znać już smak posiłków mięsnych. Pełnowartościowe białko zwierzęce, którego źródłami są mięso np. drobiowe i ryby, jest potrzebne jako budulec dla szybko rosnącego i rozwijającego się organizmu maluszka.  Wybierając mięsa należy zwrócić uwagę na ich jakość. Dodatkowo ryby serwowane dziecku powinny pochodzić z certyfikowanych połowów. Mięso powinno znaleźć się w jednym z posiłków podawanych w ciągu dnia . Z czasem 1-2 razy w tygodniu posiłek mięsny należy zastąpić rybnym.

Mleko mamy – źródło cennych kwasów tłuszczowych

Tłuszcze są ważne w diecie niemowląt i małych dzieci – stanowią źródło energii. W pierwszym półroczu życia dziecka to mleko mamy (jeśli mama spożywa ryby lub suplementuje DHA) dostarcza kwasów DHA. W drugim półroczu życia maluszka oprócz mleka mamy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe powinny być dostarczane wraz z produktami uzupełniającymi dietę - dobrym źródłem są ryby i olej rzepakowy.

Czy wiesz, że?

Ryby mogą kumulować dioksyny oraz metale pochodzące z zanieczyszczonych wód. Ryzyko jest większe, gdy ryby pochodzą z zamkniętych mórz, dlatego BoboVita pozyskuje ryby tylko z otwartych akwenów (Oceanu Spokojnego i Oceanu Atlantyckiego).

BoboVita od lat oferuje mamom produkty bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. Dowiedz się więcej o jakości  BoboVita odwiedzając naszą sekcję Jakość BoboVita

Oceń ten artykuł: