Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych (rola warzyw w diecie)

1 min
Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach

Sposób żywienia w najwcześniejszym okresie życia jest sprawą niezwykle ważną. Już w dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe, które pielęgnowane mają szansę na przetrwanie w późniejszym życiu. Ważne, byś już teraz zadbała o obecność warzyw w diecie malucha.

  Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach
  Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach

  Warzywa powinny być istotnym elementem jadłospisu malucha. Oprócz wielu potrzebnych dziecku witamin (witaminy C, beta karotenu i witamin z grupy B), warzywa są także źródłem składników mineralnych (potasu, magnezu, wapnia, miedzi, cynku, żelaza) oraz węglowodanów i błonnika.

  Niedobór warzyw jest jednym z najczęściej obserwowanych błędów żywieniowych. Aż 88% dzieci po 1. roku życia otrzymuje za mało warzyw w codziennej diecie.*

  Codzienne, częste podawanie warzyw pozwoli przyzwyczaić dziecko do ich smaku oraz pomoże w ukształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

  Na początku rozszerzania diety należy podawać maluszkowi przeciery warzywne np. z marchewki czy brokuła. Potem warzywa mogą być elementem posiłku np. składnikiem zupki jarzynowej, czy dodatkiem do obiadku.

  Pamiętaj – Twoje dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie Ciebie, więc chętniej będzie jeść warzywa, kiedy zobaczy, że sama to robisz.

  * Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 (raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia)

  Oceń ten artykuł: