Określenie ciąży jako stanu błogosławionego wydaje się być zdecydowanie nietrafione, jeśli dotknęła Cię jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych – poranne nudności.
Mogą one przybierać różne formy, od nudności aż po wymioty. Na szczęście te przykre odczucia mijają zwykle wraz z pierwszym trymestrem ciąży, a zanim to nastąpi możesz wypróbować któryś z popularnych sposobów radzenia sobie z nimi.
- Unikaj kontaktu z drażniącymi Cię zapachami.
- Jedz często niewielkie porcje. Pusty żołądek powoduje, że kwasy trawienne działają na jego ściany wzmagając Twoje przykre odczucia.
- Niewielka przekąska, bogata w węglowodany złożone, przed snem i po obudzeniu powinna wyrównać poziom cukru we krwi i zapewnić zajęcie Twojemu wytrąconemu z równowagi żołądkowi.
- Zapisuj przez kilka dni godziny, w których pojawiły się nudności. Jeśli zauważysz prawidłowość, postaraj się być o krok do przodu i przekąsić coś zdrowego i smacznego przed spodziewanym atakiem.
Zapisuj przez kilka dni godziny, w których pojawiły się nudności. Jeśli zauważysz prawidłowość, postaraj się być o krok do przodu i przekąsić coś zdrowego i smacznego przed spodziewanym atakiem.
- Skup się na węglowodanach złożonych, najlepiej w połączeniu z białkami np. kromka razowego chleba z jajkiem na twardo. Unikaj potraw ciężkostrawnych, które mobilizują Twój rozhuśtany żołądek do wzmożonej pracy, co wzmaga nudności.
- Pij jak najwięcej płynów. Jeśli nie masz ochoty na picie podczas posiłków, pij między nimi lub zastąp szklankę wody ssaniem kostki lodu (z wody mineralnej lub przegotowanej) czy plastrem arbuza.
- Dbaj o to by Twoje posiłki były bogate w substancje odżywcze. Szczególnie, jeśli jesz niewiele lub wymiotujesz każdy kęs jest na wagę złota.
- Ustal z lekarzem, jaki preparat prenatalny będziesz przyjmować. Jeśli trudno Ci połknąć tabletkę poproś o przypisanie Ci preparatu w formie kropli lub rozpuszczalnego w wodzie.
- Uwaga! Jeśli nudności uniemożliwiają Ci jedzenie, spanie lub normalne funkcjonowanie koniecznie zgłoś się do lekarza.