Ciążowe zachcianki

1 min
Kobieta w ciazy wyciaga ogorki kiszone ze sloika

Nie możesz przestać myśleć o kiszonych ogórkach? Koniecznie, natychmiast musisz zjeść ptasie mleczko? Ciążowe zachcianki zdarzają się wielu przyszłym mamom. Mogą być uroczym objawem odmiennego stanu, ale czasem stają się zmorą utrudniając codzienne funkcjonowanie, a nawet burząc harmonię zbilansowanej diety, której teraz tak bardzo potrzebujesz Ty i Twoje dziecko.

Kobieta w ciazy wyciaga ogorki kiszone ze sloika
Kobieta w ciazy wyciaga ogorki kiszone ze sloika

Ciążowe zachcianki nie są powodem do obaw. Zdarzają się większości przyszłych mam i zwykle mijają w pierwszym trymestrze. Podejrzewa się, że mogą być związane z burzą hormonalną, jaką wywołuje ciąża. Powiedz o nich swojemu lekarzowi, ponieważ czasami są oznaką niedoborów lub zwiększonego zapotrzebowania na któryś ze składników odżywczych (szczególnie, jeśli masz ochotę jeść produkty niespożywcze np. glinę, kredę lub kostki lodu).

Pamiętaj jednak, aby nie ulegać bez ograniczeń, ponieważ podstawą pełnowartościowej i odpowiednio zbilansowanej diety jest jej zróżnicowanie.

Oto nasze propozycje na poradzenie sobie z ciążowymi zachciankami:

  • Jeśli to początek ciąży, po prostu pozwól sobie ulec zachciance. O ile zachowasz zdrowy rozsądek pod względem proporcji i nie masz ochoty na coś niewskazanego w trakcie ciąży (na przykład używki), pozwól sobie poczuć, że jesteś przy nadziei.
  • Zacznij dzień od solidnego śniadania. Trzymanie się zasad odpowiednio zbilansowanej i pełnowartościowej diety zwykle okazuje się najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie zachcianek.
  • Spróbuj przechytrzyć swoje zachcianki. Zamiast tabliczki czekolady polecamy kakao naturalne z ewentualną łyżeczką miodu, zamiast zwykłego ciasta - ciasto marchewkowe z pełnoziarnistej mąki lub z dodatkiem otrębów, zamiast chipsów - warzywa krojone w słupki, wafle ryżowe, czy chrupkie pieczywo żytnie. Napoje gazowane możesz zastąpić sokiem wyciskanym ze świeżych warzyw lub owoców.

Oceń ten artykuł: