Wartościowe tłuszcze

1 min
Produkty bogate w wartosciowe kwasy tluszczowe

Twoja dieta w czasie ciąży ma ogromne znaczenie. Zapewnia dobrą kondycję Tobie i dostarcza cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Jednym z ważnych elementów dostarczanych poprzez dietę są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich odpowiednia ilość w Twojej diecie wpływa pozytywnie na rozwój układu nerwowego oraz mózgu maluszka.

Produkty bogate w wartosciowe kwasy tluszczowe
Produkty bogate w wartosciowe kwasy tluszczowe

Wartościowe tłuszcze

Twoje dieta podczas ciąży powinna być pełnowartościowa i prawidłowo zbilansowana. Wśród tłuszczów powinny znaleźć się wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pochodzą z tłuszczów roślinnych oraz ryb. Ich obecność w Twojej diecie jest ważna, ponieważ są to tłuszcze, które przynoszą długoterminową korzyść dla rozwoju Twojego nienarodzonego dziecka zarówno w okresie życia płodowego, jak i po przyjściu na świat. Wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe – LC PUFA (long chain polyunsaturated fatty acids) budują układ nerwowy i siatkówkę oka. Jednym z najważniejszych składników diety w okresie ciąży i laktacji jest DHA (kwas dokozaheksaenowy) należący do kwasów omega-3.

Odpowiednie ilości

W czasie ciąży płód magazynuje w organizmie LCPUFA. Jedynym sposobem na zapewnienie potrzebnej ilości tych kwasów tłuszczowych jest ich obecność w Twojej diecie. Docierają do ośrodkowego układu nerwowego dziecka poprzez łożysko. Ich gromadzenie i wykorzystanie jest najbardziej intensywne głównie podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży.

Jeśli maluszek urodzi się przedwcześnie, nie ma możliwości zgromadzenia zapasów LCPUFA. Wykazano, że noworodki urodzone przed czasem zwykle mają niższe stężenia osoczowe tych kwasów, niż dzieci urodzone o czasie.

Zalecana suplementacja

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem płodu na kwasy LCPUFA w ostatnim trymestrze ciąży, lekarze zwykle zalecają suplementację preparatami zawierającymi ten składnik. Porozmawiaj o tym, jaki preparat będzie dla Ciebie odpowiedni.

Oceń ten artykuł: