Jedzenie a rozwój umiejętności motorycznych dziecka

1 min
Mali chlopcy siedza przy stole i trzymaja warzywa w rekach

Jeśli pozwolisz dziecku, by samo jadło i pomagało Ci w przygotowaniu posiłków, będzie to służyć rozwojowi umiejętności motorycznych i dalszej nauce samodzielności malucha.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.By jedzenie było zabawą!
Mali chlopcy siedza przy stole i trzymaja warzywa w rekach
Mali chlopcy siedza przy stole i trzymaja warzywa w rekach

By jedzenie było zabawą!

Zacznij dzień od porcji wzbogaconej w żelazo kaszki zbożowej. Jeżeli maluch ma jeszcze ochotę coś zjeść, możesz wyciąć śmieszne kształty z pełnoziarnistego pieczywa i posmarować je odrobiną twarożku z warzywami.  Na obiad zaplanuj dobrze zbilansowany posiłek, złożony z produktów bogatych w skrobię (ziemniaki, ryż, makaron, itp.), mięsa, ryby, drobiu, lub roślin strączkowych i co najmniej dwóch różnych warzyw.  

Dziecko dużo chętniej zje potrawę, w której przygotowaniu brało udział – a dzięki zabawie w gotowanie jedzenie też będzie zabawą!

Dwu- i trzylatki uwielbiają pomagać w kuchni. Gdy przygotowujesz obiad, pozwól dziecku np. umyć warzywa. Po ugotowaniu, ułóż warzywa tak, by tworzyły śmiesznego stworka z zielonymi brokułowymi włosami i dużym marchewkowym nosem (takim samym jak u Taty!).  Kawałeczki owoców mogą ułożyć się w uśmiechniętą buzię z oczkami z jagód i ustami z pomarańczy! Lista pomysłów na śmieszne dania nie ma końca!

Oceń ten artykuł: