Posiłki podawane na drugie śniadanie i podwieczorek odgrywają także swoją rolę w diecie dziecka! W żywieniu dzieci karmionych piersią, korzystne jest wprowadzanie od 2 do 3 posiłków uzupełniających dla dzieci w wieku 6. – 8. miesiąca życia i 3-4 posiłków pomiędzy 9., a 24. miesiącem z dodatkowymi przekąskami (od 1 do 2 dziennie dla dzieci w wieku ok. 12 miesięcy). Np. miękkie kawałki owoców, chleba czy ciasta przygotowanego w domu. Dowiedz się, po jakie sięgać aby wybierać świadomie te, które są wartościowe.
Co znajdziesz w tym artykule:
Postaraj się mieć zawsze pod ręką przekąski dopasowane do wieku i możliwości niemowlęcia. Oto kilka propozycji:
- świeże i suszone owoce,
- musy owocowe BoboVita w tubkach,
- pokrojone w paseczki warzywa podawane ze smacznym jogurtowym sosem,
Poczekaj więc jeszcze trochę z podawaniem mleka o obniżonej zawartości tłuszczu. A najlepiej nadal, zamiast mleka krowiego, podawaj produkt przeznaczony specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia, taki jak formuła na bazie mleka Bebiko Junior 3. Pomaga ona uzupełnić zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze – takie jak żelazo, witamina D i jod.
Przekąski – jakich i dlaczego nie należy podawać małemu dziecku
Nadmiar cukru, którego źródłem może być dosładzanie posiłków oraz podawane w nadmiarze soki, słodycze czy inne dosładzane produkty mogą nieść poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. Słodkie produkty przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów i problemów trawiennych, np. zaparć, a długofalowo mogą skutkować nadwagą lub otyłością. Cukier sprzyja także zaburzeniom łaknienia, a niechęć małego dziecka do spożywania pełnowartościowych posiłków może grozić niedoborami żywieniowymi. Kluczowe w komponowaniu prawidłowego jadłospisu dziecka jest także unikanie przekąsek zawierających sól. W zamian przekąski dla dziecka można uatrakcyjnić dodatkiem świeżych ziół lub suszonych warzyw.