Dynia w menu maluszka

4 5

Czas na dynię – jesienną królową warzyw. Maluchy uwielbiają jej łagodny smak i delikatną konsystencję, dlatego dynia świetnie sprawdzi się na początek przygody z rozszerzaniem diety.

produkty Bobovita

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, rozszerzanie diety niemowlaka należy rozpocząć po ukończeniu przez niego 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym okresie niemowlęta są najbardziej otwarte na nowe smaki, co ułatwia akceptację nieznanych dotąd produktów. To także moment, w którym u dziecka można zaobserwować sygnały świadczące o gotowości na wprowadzenie nowych posiłków. Zaleca się, aby jako pierwsze podawać maluszkowi warzywa, które mają mniej słodki smak od owoców. Dzięki temu nie utrwalamy u dziecka wrodzonej preferencji do smaku słodkiego, za to kształtujemy właściwe nawyki żywieniowe1.

Jak wprowadzać dynię do diety dziecka?

Dynia to warzywo delikatne w smaku, co sprawia, że dzieci chętnie po nią sięgają. Jest także jednym z 22 wartościowych warzyw, które wchodzi w skład posiłków BoboVita – do naszych słoiczków trafia dynia uprawiana w Polsce.

słoiczki z dynią

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rozszerzaniem diety możesz wprowadzać do menu dziecka naszą nowość – zupkę Dyniową z królikiem. Gdy macie już za sobą poznawanie pierwszych smaków sięgnijcie po obiadek Dynia z kurczakiem i ziemniaczkami, który świetnie się sprawdzi na kolejnych etapach rozszerzania diety. Na podwieczorek wypróbujcie delikatny deserek Jabłka z dynią.

Nasze posiłki są bezpieczne dla niemowląt – warzywa w posiłkach BoboVita przechodzą testy jakości, dzięki czemu spełniają rygorystyczne normy (nawet do 5000 razy bardziej restrykcyjne niż w posiłkach dla dorosłych2).

indykacja wiekowa

W ciągu 1000 pierwszych dni organizm dziecka jest bardzo wrażliwy, dlatego należy dostarczyć dziecku żywność dedykowaną jego potrzebom i spełniająca rygorystyczne normy. W wyborze posiłków dla niemowląt i małych dzieci pomocna jest indykacja wiekowa widoczna na opakowaniach żywności dla najmłodszych.

 

 

Czy wiesz, że...

Dynia, która trafia do posiłków BoboVita uprawiana jest w Polsce? Każda partia warzyw przechodzi nawet ponad 600 testów jakości.

Przypisy:

1Preferencje warzyw i owoców a zachowania żywieniowe dzieci - przegląd literatury i wyników projektu HabEat,  A. Harton, Standardy Medyczne/Pediatria nr 4, tom 11, 2014 rok.

2Dotyczy norm dla pestycydów w warzywach. Żywność dla niemowląt i małych dzieci spełnia specjalne normy jakościowe, wynikające z przepisów prawa europejskiego i krajowego. Normy te są o wiele bardziej restrykcyjne w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia.

Porady żywieniowe
i jadłospisy

Dziecko z mamą Owoce i warzywa
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka!
Skorzystaj z jadłospisów

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.