Wyzwania żywieniowe w okresie 5-6 miesięcy

5 min

Doradca ds. żywienia małych dzieci

Mama karmi dziecko na dworze lyzeczka

Około 5. miesiąca życia Twój maluszek może zacząć wysyłać ci pierwsze sygnały świadczące o tym, że jest gotowy na rozszerzenie diety. Będzie sięgał do jedzenia na Twoim talerzu, interesował się tym, co jesz, ssać paluszki oraz zbliżać lub wkładać różne rzeczy do buzi, a nawet mlaskać i udawać, że gryzie. Dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z nowymi smakami i co może jeść 5-miesięczne dziecko.

Mama karmi dziecko na dworze lyzeczka
Mama karmi dziecko na dworze lyzeczka

Jak karmić 5-6-miesięczne niemowlę?

Po narodzinach to Twoje mleko (lub mleko modyfikowane, jeśli z uzasadnionych powodów karmienie piersią nie było możliwe) zaspokajało wszystkie potrzeby maluszka. Z czasem wymagania żywieniowe młodego organizmu rosną, a aby je zaspokoić, należy rozpocząć wprowadzanie do diety niemowlęcia nowych smaków. Eksperci zalecają, aby rozszerzanie jadłospisu rozpocząć nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca życia) dziecka[1]. Pamiętaj, że ten etap ma na celu wyłącznie zapoznanie maluszka ze smakiem i konsystencją pokarmów innych niż mleko, a nie zaspokojenie jego głodu – to Twój pokarm (lub mleko modyfikowane) wciąż powinien być podstawą jego diety.

Rozszerzanie diety to wyjątkowe wydarzenie – zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Poznawanie nowych smaków może być ekscytujące, chociaż niektóre nowości nie od razu mogą zasmakować małemu odkrywcy. To zupełnie naturalne, dlatego na ten czas warto uzbroić się w cierpliwość – czasem potrzeba nawet kilku prób, aby dziecko polubiło nowy smak. Zanim podasz maluchowi nowy produkt, pozwól mu go dotknąć i powąchać, aby poznał go wieloma zmysłami.

Ważne zasady rozszerzania diety

  • Każdy człowiek rodzi się z naturalną preferencją do słodkiego smaku. Właśnie dlatego warto, aby na początku rozszerzania diety przyzwyczaić dziecko do wytrawnego smaku warzyw. Podawaj niemowlęciu pojedyncze warzywa w formie gładkiego przecieru – świetnie sprawdzi się np. marchewka, brokuł czy kalafior. Wystarczy, że na początku podasz tylko kilka łyżeczek nowości – maluszek musi się oswoić z jej smakiem, aby z czasem go zaakceptował. Zdaniem ekspertów czasem dziecko musi spróbować nowy produkt nawet 7-8 razy, zanim zaakceptuje jego smak.
  • Słodsze owoce, których prawdopodobnie dziecko chętniej będzie próbowało, należy zaproponować małemu smakoszowi około 2 tygodnie po wprowadzeniu warzyw – również pojedynczo i w postaci gładkiego przecieru. Może to być jabłko, banan, gruszka czy suszona śliwka. Pamiętaj przy tym, aby wciąż kontynuować podawanie dziecku kolejnych warzyw. Dzieci, które rozpoczęły rozszerzanie diety od warzyw, jedzą więcej warzyw w późniejszych latach niż maluchy, które jako pierwszy poznały smak owoców[2].
  • Nowości warto wprowadzać pojedynczo i stopniowo, jednocześnie uważnie obserwując reakcję dziecka. Dzięki temu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, np. reakcji alergicznej, będziesz wiedziała, jaki produkt mógł je wywołać.
  • Jeśli niemowlę chętnie zjada już pierwsze warzywa i owoce, przychodzi czas na zapoznanie go z produktami zbożowymi w postaci kaszek, również te zawierające gluten. Eksperci zalecają, aby niewielkie ilości glutenu wprowadzać do diety dziecka w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji niemowlęcia na nowy produkt[3].
  • Następnie w diecie maluszka należy uwzględnić mięso, ryby oraz jaja. Pamiętaj, że niemowlę dopiero doskonali umiejętność żucia i gryzienia, dlatego pierwsze posiłki powinny mieć gładką konsystencję – na grudki i większe kawałki przyjdzie jeszcze czas.

Czym karmić malucha w okresie od 5. do 6. miesiąca?

Organizm niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwy, a jednocześnie bardzo intensywnie się rozwija. Właśnie dlatego maluszki mają szczególne potrzeby żywieniowe, a podawana im żywność powinna być przede wszystkim bezpieczna. Wybór takich produktów może być dla rodziców wyzwaniem. Wsparciem na etapie rozszerzania jadłospisu mogą być dla Ciebie posiłki i kaszki BoboVita przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Ich receptury, skomponowane z odpowiedniej jakości składników, zostały opracowane przez ekspertów w dziedzinie żywienia najmłodszych, dzięki czemu są odpowiednio zbilansowane. Takie produkty, posiadające na opakowaniu wskazanie wieku, zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej muszą spełniać wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, które są znacznie bardziej surowe niż w przypadku żywności ogólnodostępnej, przeznaczonej dla dorosłych.

Czego unikać w diecie malucha?

Posiłki z „dorosłego” stołu mogą nie być dobrą propozycją dla niemowlęcia. Często są to potrawy smażone, ciężkostrawne, zawierające zbyt dużo tłuszczu oraz dodatek soli i cukru, których w diecie małego dziecka powinno się unikać. Aby wykształcić u maluszka prawidłowe nawyki żywieniowe, unikaj podawania mu produktów wysoko przetworzonych[OA2] , zawierających konserwanty, słodkich i słonych przekąsek, po które sięgają starsi członkowie rodziny oraz słodkich napojów. Wybieraj dopasowaną do wyjątkowych potrzeb niemowlęcia żywność ze wskazaniem wieku na opakowaniu, a aby ugasić pragnienie maluszka, podawaj mu wodę.

Sekcja pytań i odpowiedzi:

Co można podawać dziecku do jedzenia po 5. miesiącu?

Jeśli niemowlę jest już na etapie rozszerzania diety, jako pierwsze warto podać mu pojedyncze warzywa, których smak może być dla niego trudny do zaakceptowania. Po ok. 2 tygodniach do jadłospisu można włączyć pojedyncze owoce.

Ile obiadu może zjeść 5-miesięczne dziecko?

Niemowlę na etapie rozszerzania diety dopiero poznaje smak, zapach i konsystencję nowych pokarmów, dlatego wystarczy mu zaledwie kilka łyżeczek posiłku. W tym czasie wciąż mleko mamy (lub mleko modyfikowane) powinno być podstawą jego diety.

Czy można dokarmiać 5-6-miesięczne dziecko?

Jeśli zdecydowaliście się rozpocząć rozszerzanie diety, na początku podawaj dziecku kilka łyżeczek nowych pokarmów – najpierw pojedynczych warzyw, następnie owoców, a z czasem również kaszek, posiłków z mięsem i rybą. W tym czasie mleko mamy (lub modyfikowane) wciąż powinno być głównym pokarmem dziecka.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Kamienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[2] Barends C. i in., Effects of repeated exposure to either vegetables or fruits on infant’s vegetable and fruit acceptance at the beginning of weaning, Food Quality and Preference , 2013; 29:157–165.

[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

Oceń ten artykuł: