Wyzwania żywieniowe w okresie 5-6 miesięcy

4 5

Około 5 miesiąca życia Twój maluszek może zacząć wysyłać ci sygnały, że jest gotowy do rozszerzenia diety: będzie sięgać do jedzenia na Twoim talerzu, interesować się tym, co jesz, ssać paluszki, zbliżać lub wkładać różne rzeczy do ust, a może nawet mlaskać i udawać, że gryzie.

Czas zacząć rozszerzanie diety

Jeśli niemowlę skończyło 17. tydzień życia może okazać się, że nadchodzi  moment na rozpoczęcie rozszerzania diety. Najpóźniej należy rozpocząć rozszerzanie diety w 26. tygodniu życia dziecka. Mleko nadal pozostaje najważniejsze w diecie dziecka, a pierwsze próby podawania pokarmów stałych mają głównie na celu zapoznanie przyszłego smakosza z nowymi zapachami, konsystencjami i smakami.

Zanim podasz maluchowi nowy produkt, daj mu go powąchać, pozwól dotknąć. Pierwsze próby podania pokarmów innych niż mleko mogą być nieudane, ale pamiętaj - nie chodzi tu o zaspokojenie głodu. Niekiedy potrzeba kilku prób zanim Twoja pociecha polubi nowy smak.

Do rozszerzania diety dziecka podchodź spokojnie, potraktuj to jak wspólną zabawę, w której to ty ustalasz zasady.

A są one całkiem proste:

  • Pamiętaj, że z uwagi na większe trudności w akceptacji smaku warzyw (np. marchewka, zielony groszek, brokuły, kalafior), to właśnie warzywa powinny być pierwszymi pokarmami uzupełniającymi w diecie niemowlęcia. Owoce (np. jabłko, banan, gruszka Williamsa, suszona śliwka )  należy wprowadzać dopiero po około 2 tygodniach, kontynuując podawanie warzyw.

 

  • Znajdź dogodną pozycję do karmienia, najlepiej, by dziecko siedziało w miarę pionowo – to zapobiegnie ewentualnemu zadławieniu. Przygotuj śliniaczki, kolorowe, twarde łyżeczki, oraz miseczki. W domu ustalcie stałe miejsce, w którym będziecie jeść.
  • Upewnij się, że danie, które zamierzasz podać jest odpowiednie dla maluszka – nie jest zbyt gorące, ani za zimne, ma konsystencję gładkiego puree. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, jeśli maluszkowi od razu spodoba się jedzenie, później będzie chętniej siadał do posiłku.
  • Na początek wystarczą dwie, trzy łyżeczki posiłku. Pamiętaj, że celem waszych „degustacji” ma być zapoznanie z nowymi smakami, a nie napełnienie małego brzuszka.
  • Stopniowo po wprowadzeniu warzyw i owoców, spróbuj podawać kaszki odpowiednie dla wieku dziecka. Zacznij prowadzić dzienniczek rozszerzania diety, w którym będziesz notować, co, i którego dnia podałaś swojemu maleństwu, czy mu smakowało, czy pojawiła się reakcja alergiczna, czy nie miało problemów z brzuszkiem. To pomoże Ci w razie kłopotów sprawdzić, co może być ich ewentualną przyczyną.
  • Nie zniechęcaj się, gdy maluszek marudzi przy jedzeniu. Eksperci rekomendują podejmowanie kilku prób podawania nowego produktu niemowlęciu.
    Mówi się, że dziecko musi go spróbować nawet 7-8 razy, zanim zaakceptuje jego smak.2
Pamiętaj, że przez pierwsze 1000 dni życia organizm niemowlęcia wciąż dojrzewa i jest bardzo wrażliwy, dlatego wymaga ochrony. Ciąża, karmienie piersią i pierwsze lata życia dziecka to wyjątkowy czas o fundamentalnym znaczeniu dla zdrowia maluszka teraz i w przyszłości. Właśnie teraz kształtują się nawyki żywieniowe dziecka, które przetrwają także w późniejszych latach.

W czasie ciąży i karmienia piersią dbałaś o siebie i swoją dietę, by zapewnić maluchowi to, co najlepsze. Teraz powinnaś robić to nadal. Dlatego proponujemy Ci kompleksowe rozwiązanie – produkty BoboVita. Ich najważniejszą cechą jest to, że są bezpieczne dla Twojego dziecka. Zapewniają mu różnorodną i zbilansowana dietę, opartą wyłącznie na składnikach najwyższej jakości, pochodzących od wyselekcjonowanych dostawców, oraz spełniają surowe normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci.

 

Przypisy:

1Barends C. i in., Effects of repeated exposure to either vegetables or fruits on infant’s vegetable and fruit acceptance at the beginning of weaning, Food Quality and Preference , 2013; 29:157–165

2Maier A i in., Effects of repeated exposure on acceptance of initially disliked vegetables in 7-month old infants, Food Quality and Preference,
2007; 18:1023-1032

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

Porady żywieniowe
i jadłospisy

Dziecko z mamą Owoce i warzywa
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka!
Skorzystaj z jadłospisów

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.