Wyzwania żywieniowe w okresie 7-8 miesięcy

4 min

Doradca ds. żywienia małych dzieci

Obiadki w sloikach Bio po 6 miesiacu

Najprawdopodobniej Twoje dziecko zna już smaki warzyw i owoców, jadło także kaszki i zupki. Na tym etapie mogliście spróbować już nawet dań z mięsem, a może nawet rybą. Przed Wami kolejny etap rozszerzania diety.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Kolejne kroki w rozszerzaniu diety
Obiadki w sloikach Bio po 6 miesiacu
Obiadki w sloikach Bio po 6 miesiacu

Kolejne kroki w rozszerzaniu diety

Teraz do menu niemowlęcia możesz wprowadzać naturalne jogurty i kefiry. To jednak nie koniec zmian. Twój maluszek coraz lepiej radzi sobie z jedzeniem i każdego dnia doskonali tę umiejętność. Właśnie dlatego warto wprowadzać nowe konsystencje posiłków. Dania nie muszą być już gładką papką – malutkie, wyczuwalne kawałki z pewnością zainteresują pociechę.

W jaki sposób należy karmić 7-8-miesięczne niemowlę?

  1. Dbaj o regularność posiłków.
  2. Nie przekarmiaj dziecka – szanuj jego apetyt. Pamiętaj, to Ty decydujesz o tym, co dziecko je, a dziecko decyduje o tym, czy posiłek zje i ile zje.
  3. Staraj się podawać dziecku pokarmy o zróżnicowanej konsystencji. Nie opóźniaj wprowadzania nowych produktów z kawałkami – kolejne warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, pieczywo, makarony, kasze. Niemowlę przyzwyczai się do nich, a potem łatwiej będzie mu zaakceptować większe kawałki na kolejnym etapie.
  4. Zróżnicowana dieta jest kolorowa, dlatego unikaj nudy i zadbaj, by na talerzu malucha pojawiały się wszystkie kolory.
  5. Co najmniej 2 razy w tygodniu w diecie Twojego dziecka powinny znaleźć się ryby. Dobrym wyborem jest tłusty łosoś, który ma delikatny smak i zapach. Jeśli nie masz sprawdzonego, kontrolowanego źródła ryb, skorzystaj z bezpiecznych ryb w posiłkach BoboVita, np. obiadek warzywa z delikatną rybą.
  6. Do naturalnych jogurtów i kefirów nigdy nie dodawaj cukru, a do zup i obiadków – soli.

Pamiętaj, że organizm Twojego dziecka jest jeszcze bardzo delikatny i wymaga ochrony. Maluszek jest dużo bardziej wrażliwy na możliwe zanieczyszczenia znajdujące się w żywności niż Ty. Ten szczególny okres, w którym konieczna jest wzmożona dbałość o jakość produktów, trwa przez cały okres 1000 pierwszych dni życia dziecka.

Czym najlepiej karmić malucha w okresie 7-8 miesięcy?

1000 pierwszych dni życia dziecka zaczyna się już w ciąży i trwa do około 3. roku życia. To, jak żywisz dziecko w tym okresie, ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości.

Jeśli gotujesz sama, zawsze zwracaj uwagę na jakość produktów. Wybieraj warzywa i owoce ze sprawdzonych upraw, a mięso i ryby – tylko z pewnego źródła. Jeśli nie masz pewności co do jakości produktów, skorzystaj z żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. BoboVita proponuje szeroką gamę bezpiecznych posiłków i kaszek, które powstają ze składników w 100% z kontrolowanych upraw, tylko od starannie wybranych dostawców. Mają prosty skład – zgodnie z przepisami prawa, jak wszystkie produkty dla niemowląt i małych dzieci, są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Na etykietach produktów BoboVita znajdziesz także wskazanie wieku, czyli podpowiedź, że produkt jest właściwy dla dziecka na określonym etapie rozwoju. Takie produkty muszą spełniać restrykcyjne normy jakości określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej[1], a ich receptury opracowywane są przez ekspertów w zakresie żywienia najmłodszych.

Jaki produktów unikać w diecie 7-8-miesięcznego dziecka?

Zarówno w 7. jak i w 8. miesiącu życia nie można podawać niemowlęciu surowych produktów, takich jak jajka, mięso i ryby, ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami i pasożytami. Z uwagi na możliwość zatrucia w diecie nie powinny znaleźć się także grzyby leśne (do 12. roku życia). Zakazane produkty to również ser pleśniowy (możliwość zarażenia listeriozą) czy miód naturalny (możliwość zakażenia przetrwalnikami laseczki jadu kiełbasianego).

Lepiej również unikać niepokrojonych na kawałki winogron czy pomidorów, a także twardych warzyw i orzechów podawanych w całości, które mogą stanowić ryzyko zadławienia przez dziecko, które nie potrafi jeszcze tak sprawnie gryźć i przeżuwać.

Warto również pamiętać, że nie zaleca się dosalania i dosładzania posiłków podawanych niemowlętom. Zapotrzebowanie najmłodszych na sól i cukier jest dużo mniejsze niż u osób dorosłych, a dodatkowo ich obecność w diecie może wpływać na kształtowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych w przyszłości. Rodzice powinni zatem unikać podawania dziecku produktów takich jak ciasteczka, cukierki, paluszki, krakersy, chipsy czy słodkie napoje, w tym gazowane. Do zaspokajania pragnienia w diecie niemowlęcia powinno służyć mleko mamy (lub modyfikowane) oraz woda.

[1] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Oceń ten artykuł: