Dieta 10-miesięcznego niemowlęcia – jak wprowadzać kolejne posiłki?

3 min
Obiadki w sloikach z indykiem i ryba

Niemowlę wciąż intensywnie się rozwija, doskonali wcześniej nabyte umiejętności i zdobywa nowe. W jego jadłospisie obecny jest już szereg różnorodnych produktów – warzyw, owoców, kasz, mięsa, ryb czy jaj. Choć układ pokarmowy malucha pracuje coraz sprawniej, 10-miesięczne niemowlę nadal poznaje wrażenia związane z jedzeniem stałych posiłków.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Jak karmić dziecko w 10. miesiącu życia?
Obiadki w sloikach z indykiem i ryba
Obiadki w sloikach z indykiem i ryba

Jak karmić dziecko w 10. miesiącu życia?

Warto przede wszystkim pamiętać, że 10-miesięczne niemowlę wciąż potrzebuje mleka mamy (lub mleka modyfikowanego, jeśli nie jest karmione piersią) i odpowiedniego sposobu żywienia, który będzie dopasowany do jego wieku i dostarczy mu niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Należy unikać słodkich i słonych przekąsek oraz nie pozwalać na podjadanie – takie postępowanie może zmniejszyć ochotę dziecka na wartościowy posiłek.

Co może jeść 10-miesięczne dziecko?

Niemowlę na tym etapie jest gotowe na kolejne nowe rodzaje warzyw, owoców, kaszek, mięsa oraz ryb – warto podawać nawet te produkty, za którymi wcześniej nie przepadało. Jeśli rodzice zdecydują się uatrakcyjniać codzienne menu i wprowadzać do niego coraz bardziej różnorodne produkty, istnieje większa szansa, że maluch będzie się nimi chętnie zajadał. Warto pamiętać, że konsystencje posiłków podawanych 10-miesięcznemu niemowlęciu powinny stymulować nawyk gryzienia oraz żucia. Niektóre maluchy potrzebują nieco więcej czasu, by przekonać się do stałych posiłków. Warto zachować cierpliwość i systematycznie podawać nowości, przy jednoczesnej obserwacji dziecka. 10-miesięcznemu niemowlęciu można proponować obiadki i zupki z ryżem lub makaronem czy posiłki z kawałkami warzyw, mięsa i ryb.

Ile jedzą 10-miesięczne dzieci?

Na tym etapie należy kontynuować przyzwyczajanie malucha do spożywania 5 posiłków dziennie (o orientacyjnej objętości 190-220 ml), które pozwolą mu kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe na kolejne lata życia. Warto pamiętać, że to rodzic decyduje o tym, co i kiedy poda maluchowi, a dziecko decyduje, czy i ile posiłku zje – należy szanować apetyt niemowlęcia i unikać przekarmiania.

Chcąc zaspokoić pragnienie dziecka, należy podawać mu do picia naturalną wodę. Niemowlętom i małym dzieciom do 3. roku życia najlepiej podawać wodę źródlaną, mineralną niskozmineralizowaną (<500 mg/litr rozpuszczonych składników), ubogosodową (<20 mg jonów sodu/litr) lub ubogosiarczanową (<20 mg/1 litr)[1]. Wybierając wodę dla maluszka, warto uważnie przeczytać etykietę, na której powinna być informacja, że produkt jest polecany dla najmłodszych.

To warto wiedzieć

Choć z upływem czasu ilość mleka mamy lub modyfikowanego w diecie zmniejsza się na rzecz produktów stałych, dziecko może miewać momenty, kiedy będzie odmawiać jedzenia czegokolwiek innego poza mlekiem (np. w czasie infekcji). Nie należy się wtedy obawiać – najlepiej podążać za potrzebami dziecka – brak apetytu minie.

Jadłospis na miarę potrzeb malucha

Nawet jeśli posiłki spożywane są wspólnie przy rodzinnym stole, należy dbać o to, aby niemowlę otrzymywało żywność dostosowaną do jego wieku i umiejętności. Planując jadłospis malucha, warto wybierać produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, które spełniają ściśle określone normy dla żywności dla niemowląt i małych dzieci. Takie produkty można rozpoznać po umieszczonym na opakowaniu wskazaniu wieku, np. po 10. miesiącu życia.

Czy wiesz, że posiłki BoboVita:

  • pełnowartościowe i zbilansowane,
  • zawierają składniki w 100% naturalnego pochodzenia,
  • zawierają mięso w 100% bez pozostałości antybiotyków,
  • zawierają warzywa w 100% z kontrolowanych upraw,
  • mają prosty skład – zgodnie z przepisami prawa, jak wszystkie produkty dla niemowląt i małych dzieci, są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Rozszerzanie diety najmłodszych może być łatwiejsze dzięki praktycznemu narzędziu, w którym znajdują się opracowane przez dietetyków porady z zakresu żywienia oraz przykładowe jadłospisy dostosowane do etapu rozwoju dziecka: https://www.bobovita.pl/porady-zywieniowe-i-jadlospisy/start

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. „7. Wprowadzanie pokarmów uzupełniających” [w:] Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży. Szajewska, Hanna, et al. Medycyna Praktyczna, 2017: 46-50.

Oceń ten artykuł: