Urozmaicanie diety niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy – jak wprowadzać kolejne pokarmy?

4 min
Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach

Twoje dziecko poznało i zaakceptowało już smak pierwszych warzyw, chętnie zjada owoce i kaszki, a posiłki z mięsem i rybą na stałe zagościły w jego jadłospisie. Koniec 1. roku życia to dalszy ciąg Waszej kulinarnej przygody z różnorodnymi smakami. Dowiedz się, co podawać niemowlęciu, aby kształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe na przyszłość.

Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach
Rozne rodzaje warzyw i owocow w sloikach

Jaka powinna być wielkość posiłków dla dziecka w wieku od 9. do 12. miesiąca życia?

Jesteście już na kolejnym etapie rozszerzania diety. W jadłospisie dziecka są obecne niektóre warzywa, owoce, kaszki i inne produkty zbożowe oraz źródła pełnowartościowego białka, czyli mięso, ryby czy jaja. Maluszek jest coraz bardziej ciekawy innych smaków i potraw, dlatego chętnie zagląda do Twojego talerza lub wyciąga rączki po to, co jedzą starsi członkowie rodziny. Pamiętaj jednak, że jego potrzeby wciąż różnią się od Twoich, dlatego codzienne menu niemowlęcia należy starannie komponować, z wykorzystaniem odpowiedniej jakości produktów.

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w aktualnym Schemacie żywienia niemowląt podstawą diety niemowlęcia w pierwszych 12 miesiącach życia powinno być mleko mamy (lub mleko modyfikowane, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe). Należy pamiętać, że karmienie piersią warto kontynuować tak długo, jak będzie chciała tego mama oraz dziecko. Poza mlekiem niemowlę w wieku 9-12 miesięcy powinno otrzymywać 5 posiłków dziennie – 3 główne i 2 mniejsze, a ich orientacyjna wielkość to 190-220 ml . Pamiętaj o zasadzie, że to rodzic decyduje, co i kiedy dziecko zje oraz w jaki sposób posiłek będzie podany, ale to maluszek decyduje, czy posiłek zje i ile go zje. Szanuj apetyt dziecka i unikaj przekarmiania go – jeśli chcesz podawać przekąski, wybierz te przeznaczone dla najmłodszych i podawaj je sporadycznie.

Chociaż Twoje dziecko zna już wiele różnorodnych smaków, na pewno są takie, których dotychczas nie polubił. Spróbuj mu je zaproponować – jeśli jakiś produkt podasz kilka razy, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko w końcu się do niego przekona. Ważne, aby każdego dnia maluch otrzymywał różnorodne warzywa, owoce, kaszki, mięsa lub rybę, ponieważ im bardziej jego dieta będzie urozmaicona, tym lepiej jego posiłki będą zbilansowane i dostarczą młodemu organizmowi niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

Warto, aby dziecko spożywało posiłki o tych samych porach – dzięki temu wykształcisz u niego prawidłowe nawyki żywieniowe.

Czy konsystencja posiłków w diecie dziecka w wieku 9-12 miesięcy jest ważna?

Dotychczas – kiedy niemowlę dopiero poznawało smaki i konsystencję inną niż mleko – posiłki, które mu podawano, miały formę gładkich przecierów. Na tym etapie, kiedy maluszek ma już pierwsze ząbki, konsystencja posiłków powinna stymulować u dziecka żucie i gryzienie. Zadbaj o to, aby w miseczce małego smakosza pojawiły się posiłki z wyczuwalnymi grudkami i niewielkimi kawałkami warzyw, mięsa czy ryby. Ma to kluczowe znaczenie również dla rozwoju mowy. Jeśli nie wiesz, jak przygotować posiłek o konsystencji, która będzie wspierała umiejętność gryzienia u niemowlęcia, możesz wybrać produkty BoboVita. Umieszczone na nich wskazanie wieku, np. po 9. miesiącu życia, to gwarancja, że posiłek jest dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka.

Przykładowy jadłospis dla dziecka w wieku 9-12 miesięcy

Śniadanie:

Porcja kaszki mlecznej 7 zbóż zbożowo-jaglanej owocowej

II śniadanie:

Mleko mamy lub – jeśli maluszek nie jest karmiony piersią – mleko modyfikowane (190-220 ml)

Obiad:

Kluseczki z warzywami i wołowiną

Podwieczorek:

Mus banan z mango i kokosem lub owocowy koktajl na bazie mleka modyfikowanego

Przepis na warstwowy koktajl owocowy

Składniki na jedną porcję:

  • 40 g (ok. 1/3 sztuki) banana,
  • 50 g (garść) świeżych lub mrożonych truskawek,
  • 40 g (½ sztuki) kiwi,
  • 1,5 miarki (ok. 7,2 g) mleka następnego przygotowanego z 90 ml wody, zgodnie z opisem na opakowaniu.

Sposób przygotowania:

Przygotuj trzy głębokie miseczki. W jednej umieść 45 ml przygotowanego wcześniej mleka następnego i pokrojone na kawałki banany, w drugiej umieść 45 ml mleka następnego oraz truskawki, a w trzeciej – pokrojone na kawałki kiwi. Zawartość miseczek zmiksuj za pomocą blendera do uzyskania gładkiej konsystencji. Każdą masę nałóż po kolei do szklanki, aby stanowiła oddzielną warstwę lub zmieszaj poszczególne warstwy, uzyskując fantazyjne wzory – smacznego!

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Oceń ten artykuł: