Wyzwania żywieniowe w okresie 9-12 miesięcy

4 min

Doradca ds. żywienia małych dzieci

Ubrudzone dziecko siedzi w foteliku

W 9. miesiącu życia maluch staje się bardziej sprawny manualnie i potrafi przekładać drobne przedmioty z jednej rączki do drugiej. Coraz lepiej udaje mu się też chwytać małe przedmioty między kciuk a palec wskazujący. Te umiejętności przydadzą się w nauce samodzielnego jedzenia. Podpowiadamy, co może jeść 9-miesięczne dziecko.

Ubrudzone dziecko siedzi w foteliku
Ubrudzone dziecko siedzi w foteliku

Jak prawidłowo karmić dziecko w okresie od 9. do 12. miesiąca życia?

Zapewne Twój maluszek ma już ząbki, z których lubi robić użytek. Wykorzystaj ten moment i podawaj mu do rączki pokarmy, które będzie mógł samodzielnie złapać i zacząć naukę gryzienia. Nauka samodzielnego jedzenia może i powinna być dla Was świetną zabawą, która jednocześnie przynosi szereg korzyści. Samodzielne jedzenie daje dziecku poczucie pewności siebie i kontroli nad sytuacją. Pozwól niemowlęciu samodzielnie chwytać łyżeczkę, którą je karmisz. Początkowo zrobi przy tym dużo bałaganu, ale ćwiczenie czyni mistrza!

Kilka zasad, które mogą być pomocne w organizacji codziennych posiłków:

  • Pamiętaj, że w 1. roku życia podstawą diety dziecka nadal jest Twoje mleko (lub mleko modyfikowane, jeśli z uzasadnionych powodów nie możesz karmić piersią). Zgodnie z aktualnym Schematem żywienia niemowląt, niemowlę w wieku 9-12 miesięcy powinno być karmione piersią 6-8 razy na dobę.
  • Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie – 3 posiłki główne i 2 mniejsze. Przestrzegaj stałych pór jedzenia i ustalonego miejsca spożywania posiłków w Waszym domu.
  • Unikaj „biegania” za dzieckiem po całym mieszkaniu. Nie zmuszaj go do jedzenia, jeśli nie chce zjeść posiłku, ale w przerwie między posiłkami nie podawaj mu przekąsek. Pamiętaj o zasadzie, że to rodzic decyduje, co i kiedy dziecko zje oraz jak posiłek będzie podany, ale to dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile go zje. Szanuj poczucie głodu i sytości maluszka.
  • Nie zwracaj specjalnej uwagi na grymaszenie i kaprysy dziecka, które nie chce jeść, pluje jedzeniem, nie chce siedzieć przy stole, nie akceptuje nowych smaków i konsystencji. Maluch szybko zauważy Twoje zainteresowanie i będzie to wykorzystywał.
  • Pamiętaj, że jedzenie nie jest ani nagrodą, ani karą. Właśnie dlatego nie pocieszaj dziecka jedzeniem ani go nim nie przekupuj – to może wykształcić u niego nieprawidłowe nawyki żywieniowe.
  • Kiedy tylko to możliwe, spożywaj posiłki razem ze swoim dzieckiem. Razem siadajcie do stołu, wyłączcie telewizor, odłóżcie na bok zabawki. Pozwól, by maluch nauczył się skupiać na jedzeniu i czerpać z tego przyjemność.
  • Najlepsza do gaszenia pragnienia niemowlęcia jest woda. Unikaj podawania mu soków czy słodzonych napojów – na nie jeszcze przyjdzie czas.

Czym najlepiej karmić dziecko w wieku od 9. do 12. miesiąca?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów niemowlę pod koniec 1. roku życia powinno już spożywać posiłki o grudkowatej konsystencji. Dziecko uczy się w tym czasie przeżuwania i gryzienia, dlatego podawane mu posiłki powinny mieć wyczuwalne kawałki warzyw czy mięsa.

Codzienna dieta maluszka powinna być różnorodna – podawaj warzywa, owoce, kaszki, mięso i ryby. Dzięki temu niemowlę wraz z posiłkami otrzyma składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pamiętaj przy tym, że Twój maluch wciąż jest w okresie 1000 pierwszych dni życia – jego organizm jest bardzo delikatny i wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Wybieraj produkty pochodzące z zaufanych źródeł i odpowiedniej jakości. Jeśli chcesz mieć pewność, że posiłek, który podasz dziecku, jest w pełni dla niego bezpieczny, odpowiednio zbilansowany i ma konsystencję, która będzie wspierała naukę gryzienia, wybierz produkty z oznaczeniem wieku na opakowaniu, np. BoboVita, których jakość jest potwierdzona na 100%. Dowiedz się więcej o składnikach wykorzystywanych w naszych produktach w sekcji Jakość BoboVita.

Jakich posiłków nie powinno podawać się dziecku w okresie od 9. do 12. miesiąca?

Chociaż pod koniec 1. roku życia Twoje dziecko może wydawać Ci się już bardzo samodzielne i takie „dorosłe”, musisz pamiętać, że jego organizm wciąż znacznie różni się od Twojego. Tak samo różnią się potrzeby najmłodszych i dorosłych. Małe dziecko potrzebuje znacznie więcej niektórych składników odżywczych niż rodzice, a jednocześnie zupełnie nie potrzebuje zawartych w żywności ogólnodostępnej zbędnych dodatków, takich jak konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, a także soli czy cukru. Niemowlę, chociaż podejmuje już próby samodzielnego jedzenia i wykazuje zainteresowanie tym, co jedzą starsi członkowie rodziny, wymaga innego sposobu żywienia, który będzie dopasowany do jego szczególnych potrzeb. Zrezygnuj z podawania mu posiłków z „dorosłego” stołu, żywności przetworzonej, słodkich i słonych przekąsek, a także słodzonych napojów. Dzięki temu pozytywnie wpłyniesz na preferencje smakowe niemowlęcia, a także wykształcisz u niego prawidłowe nawyki żywieniowe, które będą powielane przez dziecko w kolejnych latach.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Oceń ten artykuł: