Ciążowe zachcianki przyszłej mamy – czy warto im ulegać

3 min
Kobieta w ciazy wyciaga ogorki kiszone ze sloika

Pod Twoim sercem rośnie maleństwo, a Ty robisz wszystko, aby dbać o jego prawidłowy rozwój. Badasz się regularnie, dbasz o aktywność fizyczną i starannie komponujesz swoją codzienną dietę, bo wiesz, że jeszcze teraz nie tylko dla siebie, ale dla dwojga. Być może zdarza się, że nie możesz przestać myśleć o kiszonych ogórkach lub natychmiast musisz sięgnąć po coś słodkiego. To ciążowe zachcianki, które ma wiele przyszłych mam. Mogą być uroczym objawem Twojego stanu, ale czasem utrudniają codzienne funkcjonowanie, a nawet burzą harmonię zbilansowanej diety, o którą tak chcesz dbać. Skąd biorą się ciążowe zachcianki i czy zawsze powinnaś im ulegać? Podpowiadamy!

Kobieta w ciazy wyciaga ogorki kiszone ze sloika
Kobieta w ciazy wyciaga ogorki kiszone ze sloika

W którym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze zachcianki?

Kobieta spodziewająca się dziecka ma zwiększeone zapotrzebowanie energetyczne niż przed ciążą, dlatego to naturalne, że w tym czasie możesz mieć wzmożonywiększy apetyt. W tym czasie pojawiają się też tzw. zachcianki, nazywane przez ekspertówrównież głodem selektywnym, które oznaczają silną potrzebę spożycia określonego produktu lub potrawy. Jak pokazują wyniki badań, takieTakie potrzeby ma ponad połowa kobiet w ciąży (nawet 50-90% ciężarnych). Podjadanie określonych produktów, potraw czy nietypowych połączeń smakowych najczęściej zaczyna się pod koniec I trymestru ciąży, najintensywniej trwa w II trymestrze i kończy się po porodzie[1].

To ciekawe

Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie w I trymestrze możesz mieć większą ochotę na pikantne potrawy, a w II trymestrze – na słodkości[2].

Skąd się biorą zachcianki ciążowe?

Chociaż eksperci nie znają dokładnej przyczyny ciążowych zachcianek, prawdopodobnie ich pojawieniu się sprzyjają zmiany hormonalne, które w czasie ciąży zachodzą w kobiecym organizmie. Innym możliwym powodem zachcianek ciążowych są występujące u kobiety niedobory żywieniowe lub zwiększone zapotrzebowanie na określony składnik odżywczy. Czasami zdarza się, że kobiety mają – szczególnie jeśli masz ochotę na produkty niespożywcze, takie jak np. glina, kreda czy kostki lodu. Jeśli Twoje zachcianki nie są typowe lub są dla Ciebie uciążliwe, powiedz o nich lekarzowi prowadzącemu ciążę, który podpowie Ci, w jaki sposób im zapobiegać. Aby uniknąć podjadania, szczególnie niezdrowych produktów, w czasie ciąży szczególnie zadbaj też o różnorodną i prawidłowo zbilansowaną dietę, dostarczającą wszystkie kluczowe składniki odżywcze, a także pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków i nawodnieniu.

Woda w diecie kobiety w ciąży

Pamiętaj, że w czasie ciąży Twoje zapotrzebowanie na płyny jest większe o 300 ml niż dotychczas. Regularnie pij wodę dobrej jakości, najlepiej źródlaną lub nisko- czy średniozminieralizowaną[3].

Czy ulegać zachciankom w ciąży?

Ciążowe zachcianki nie są powodem do obaw. Zdarzają się większości przyszłych mam i zwykle mijają przed porodem. Czasem jednak możesz mieć wątpliwości, czy im ulegać i jak sobie z nimi radzić.

Ciążowe zachcianki – kilka wskazówek dla przyszłej mamy:

  • Jeśli jesteś na początku ciąży i najdzie Cię ochota na zjedzenie określonego produktu, po prostu pozwól sobie ulec zachciance, o ile zachowasz zdrowy rozsądek. Daj sobie poczuć, że już niedługo zostaniesz mamą, ale pamiętaj, żeby unikać niezdrowych produktów, jak np. dań typu fast-food, a także tych, które są niewskazane w diecie przyszłych mam – używek, surowych ryb, serów pleśniowych itp.
  • Jeśli myśli o zjedzeniu określonego produktu stają się uciążliwe, aby pokonać zachciankę, zacznij dzień od solidnego śniadania i spożywaj 5 różnorodnych posiłków dziennie o regularnych porach. Trzymanie się zasad odpowiednio zbilansowanej i pełnowartościowej diety zwykle okazuje się najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie zachcianek.
  • Spróbuj przechytrzyć swoje zachcianki. Zamiast tabliczki czekolady sięgnij po niesłodzone kakao, do którego możesz dodać łyżeczkę miodu. Jeśli chcesz zjeść ciasto, wybierz to o najlepszym składzie. Możesz też sama upiec np. ciasto marchewkowe z pełnoziarnistej mąki lub z dodatkiem otrębów. Jeśli najdzie Cię ochota na chipsy lub inne słone przekąski, przygotuj sobie pokrojone w słupki warzywa, które możesz zjeść z hummusem, wybierz wafle ryżowe lub chrupkie pieczywo żytnie. Napoje gazowane możesz zastąpić świeżo wyciskanym warzywnym lub owocowym sokiem czy mleczno-owocowym koktajlem.

Chociaż na początku zastępowanie słodkich czy słonych przekąsek zdrowszymi propozycjami może być dla Ciebie trudne, ale z czasem zapomnisz o zachciankach., a Twój organizm odwdzięczy Ci się lepszą formą i szybszą utratą ciążowych kilogramów po porodzie.

[1] Żywienie kobiet w okresie ciąży – teoria i praktyka, red. H. Weker, Warszawa, 2021.

[2] Żywienie kobiet w okresie ciąży – teoria i praktyka, red. H. Weker, Warszawa, 2021.

[3] Żywienie kobiet w okresie ciąży – teoria i praktyka, red. H. Weker, Warszawa, 2021.

Oceń ten artykuł: