Kiedy niemowlę rozpocznie rozszerzanie diety, może delektować się smakiem pierwszych warzyw, owoców i kaszek. W kolejnym miesiącu nadchodzi czas, aby jego jadłospis stał się jeszcze bardziej urozmaicony i bogatszy o nowe konsystencje. Przed rodzicami kolejny etap rozszerzania diety malucha – czy wiesz, na jakie produkty jest gotowe 7-miesięczne niemowlę?[1]
Co znajdziesz w tym artykule:
Co może jeść 7 miesięczne niemowlę?
Pierwsze koty za płoty – rozszerzanie jadłospisu rozpoczęło się na dobre – zarówno maluch, jak i rodzice oswoili się z nową rzeczywistością. Siedmiomiesięczne niemowlę pewnie zna już smak marchewki, jabłka i produktów zbożowych. Choć na tym etapie karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym wciąż stanowi podstawę jego żywienia, maluch jest gotowy na nowe wyzwania. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt po 7 m.ż. do jego menu można wprowadzać kolejne rodzaje warzyw, owoców i zbóż oraz dań z mięsem. W menu może zagościć ryba. Na tym etapie dziecku można również podawać niewielkie ilości przetworów mlecznych w postaci jogurtu, twarogu czy kefiru. Jeżeli 7-miesięczne niemowlę coraz lepiej radzi sobie z jedzeniem, można już włączyć kolejne nieznanych dotąd konsystencje.
Pamiętaj o zaleceniach - wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. Tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia).[1]
Nowe smaki i struktury
Rozwój ruchomości języka umożliwia żucie i połykanie gęstszych pokarmów, dlatego maluch jest teraz gotowy na produkty o większych cząstkach, np. w postaci rozgniecionej czy drobno posiekanej. Można podawać posiłki z mięsem, a następnie z rybą. Nie należy opóźniać wprowadzania produktów o nowej strukturze i wielkości cząstek – z czasem niemowlę się do nich przyzwyczai, a później będzie mu łatwiej zaakceptować jeszcze większe kawałki.
Jak powinien wyglądać jadłospis 7-miesięcznego dziecka karmionego piersią?
W 7. miesiącu życia oprócz mleka mamy lub modyfikowanego (jeśli mama nie karmi piersią) niemowlę powinno otrzymywać 2 posiłki uzupełniające. Do serwowanych potraw nie należy dodawać cukru i soli – to składniki, które nie są zalecane również w diecie dorosłych. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na gaszenie pragnienia jest podawanie wody – niemowlę w drugim półroczu życia potrzebuje około 800-1000 ml płynów, z czego część otrzymuje wraz z mlekiem mamy.
Dlaczego mięso i ryby stają ważnym elementem diety?
Maluch bardzo intensywnie rośnie, a mleko mamy czy modyfikowane – mimo że wciąż jest bardzo ważne – nie dostarcza mu już wystarczających ilości niektórych składników odżywczych – m.in.. żelaza Posiłki z mięsem i rybą pomagają zbilansować dietę malucha.
Jaka ilość mięsa i ryb na początek?
Początkowo podaj porcję ok. 10 g gotowanego mięsa dziennie, którą stopniowo zwiększaj do 20 g pod koniec 1. roku życia. Ryby należy podawać w małych porcjach, początkowo nie częściej niż raz w tygodniu, obserwując reakcję organizmu dziecka. Z czasem ryby mogą gościć w menu malucha 1-2 razy w tygodniu.
Które gatunki mięsa i ryb będą odpowiednie?
Na początku można wprowadzić delikatne mięsa, takie jak: kurczak, królik, indyk, cielęcina czy wieprzowina. Ze względu na wartość odżywczą wyjątkowo cenne okażą się także tłuste ryby, takie jak łosoś, halibut czy śledź. Maluch nie powinien otrzymywać ryb drapieżnych, takich jak makrela, miecznik, ryba maślana, okoń morski czy rekin – mogą one kumulować w swoim mięsie większą ilość zanieczyszczeń. Z uwagi na szkodliwe substancje nie należy podawać niemowlętom ryb hodowlanych, pochodzących z zamkniętych akwenów wodnych.
Jak wybierać mięso i ryby dla niemowlęcia?
Wybór mięsa czy ryb, które będą odpowiednie dla młodego organizmu, może stanowić dla rodziców wyzwanie. Pomocą dla opiekunów jest żywność przeznaczona specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. To produkty, które spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, o wiele bardziej surowe w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia. [2]
Co podać na obiad 7-miesięcznemu dziecku?
Komponując jadłospis 7-miesięcznego niemowlęcia, warto sięgać po posiłki BoboVita.
Zawierają one mięso w 100%, a także warzywa i zboża w 100% z kontrolowanych upraw. Zgodnie z przepisami prawa, jak wszystkie produkty dla niemowląt i małych dzieci, są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18
[2] Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl) Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.