Wiesz już jak wielkie znaczenie dla Ciebie i maleństwa ma odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Skomponowanie jej nie musi być trudne, jeśli będziesz stosować kilka prostych zasad i wybierać wartościowe odżywczo produkty. Będzie Ci łatwiej rozpoznać je na sklepowej półce, jeśli nauczysz się jak czytać etykiety.
Co znajdziesz w tym artykule:
Dobre wrażenie
Niestety dobre wrażenie, jakie robi na Tobie etykieta produktu, nie jest wystarczającą gwarancją jego dobrej jakości. Z pewnością ładne opakowanie łatwiej przyciągnie Twój wzrok i sprawi, że chętniej sięgniesz po dany produkt. Kiedy trzymasz go już w dłoni czas na lekturę.
Dużą czcionką
To, co jest dobrze widoczne na etykiecie, podkreślone dużą i grubą czcionką, zwykle jest dla Ciebie najmniej ważną informacją. Składu produktu i zawartości składników odżywczych szukaj z boku lub z tylu opakowania. Każdy produkt spożywczy dopuszczony do sprzedaży musi taki opis zawierać, więc nie trać cierpliwości i zwróć uwagę na informacje podane małą czcionką.
Lista składników
Z listy składników dowiesz się, co dokładnie zawiera dany produkt. Składniki podane są w kolejności malejącej, począwszy od tego, którego jest najwięcej. Wystarczy jeden rzut oka i będziesz wiedziała, czy podstawowym składnikiem soku są owoce, a płatków śniadaniowych - pełne ziarna.
Wartość odżywcza
To bardzo istotna pozycja. Mówi Ci o wartości kalorycznej produktu, ilości węglowodanów, białka i tłuszczu. Najlepsze dla przyszłej mamy są produkty zawierające jak najwięcej składników odżywczych, które są niezbędne do skomponowania zbilansowanej i pełnowartościowej diety. Zwykle wartości podane są dla 100 gramów produktu, czasem dla 1 porcji zalecanej do spożycia.
Przeczytaj również
Nieznośna lekkość
W czasie ciąży ostrożnie podchodź do produktów nazwanych „lekkie” lub „light”. Hasło to oznacza, że produkt ma zmniejszoną ilość kalorii, tłuszczu lub sodu, jednak nie koniecznie będzie to dla Ciebie korzystne. Dzieje się tak, ponieważ efekt „odchudzenia” często jest wynikiem zastosowania substancji zamiennych dla cukru czy tłuszczu, które nie są wskazane w ciąży.