Wprowadzanie glutenu do diety dziecka

4 5

Gluten występuje w kaszkach wielozbożowych, pszennych czy kaszce mannie. Jest to mieszanina białek roślinnych występujących w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia).

Gluten jest popularnym alergenem. Pamiętaj jednak, że nie opóźnia się wprowadzenia do diety niemowlęcia produktów potencjalnie alergizujących.

prudukty BoboVita zawierające gluten - kaszki

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Ekspertów nie jest już konieczne wprowadzanie dokładnie określonych ilości glutenu i przechodzenie przez tzw. etap „oswajania z glutenem”. Wprowadzaj ten składnik w niewielkich ilościach do diety malucha, obserwując jego reakcje.

Eksperci zalecają, aby gluten rozpocząć wprowadzać w dowolnym momencie po ukończeniu 4. miesiąca życia do 12. miesiąca życia w małych ilościach.

Wyjaśniono już, że ostatecznie na ryzyko zachorowania na celiakię nie ma wpływu:

  • wiek, w którym wprowadza się do diety dziecka produkty zawierające gluten,
  • wprowadzanie glutenu pod osłoną mleka matki,
  • czy to jak długo maluszek karmiony jest piersią.

Pod jaką postacią wprowadzać gluten do diety niemowlęcia?

Gluten do diety niemowlęcia można wprowadzać pod postacią kaszek zawierających ten składnik lub pieczywa. Jednak według „Schematu żywienia dzieci w 1. roku życia” pieczywo powinno pojawić się w diecie dziecka dopiero w 7 miesiącu życia. Należy pamiętać, że pieczywo zawiera sól, która nie jest polecana w żywieniu niemowląt.

Dlatego kaszki (np. kaszka manna) są dobrym wyborem dla niemowląt, u których rozpoczyna się wprowadzanie glutenu do diety.

Kiedy podać pierwsze produkty glutenowe?

Jeśli Twoje dziecko przez 2 tygodnie otrzymywało pojedyncze warzywa, a później owoce, teraz możecie rozpocząć przygodę z kaszkami.

Na początku podaj dziecku niewielkie ilości pierwszych produktów glutenowych i obserwuj jego reakcję na nowo wprowadzony pokarm. Tak jak w przypadku innych produktów, na początku wystarczy kilka łyżeczek kaszki. Z czasem będziesz mogła podawać całą porcję.

W razie wątpliwości zapoznaj się ze „schematem żywienia niemowląt w 1. roku życia” lub skontaktuj się z naszymi Doradcami.

Propozycje kaszek zawierających gluten

PORCJA ZBÓŻ bezmleczna manna

PORCJA ZBÓŻ bezmleczna manna

Sprawdź!
Kaszka mleczna manna

Kaszka mleczna manna

Sprawdź!

Jestem tym, co mi dajesz, Mamo!

Jako producent żywności dostarczamy produkty dla niemowląt i małych dzieci dostosowane do ich potrzeb na każdym etapie rozwoju.

Poznaj naszą jakość

Porady żywieniowe
i jadłospisy

Dziecko z mamą Owoce i warzywa
Skorzystaj z jadłospisów na każdy dzień tygodnia, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego maluszka!
Skorzystaj z jadłospisów

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.