Karmienie piersią dobre dla mamy!

4 min
Mama karmi dziecko piersia

Mleko matki to najlepsze, co można dać swojemu dziecku. Kobiecy pokarm wspiera prawidłowy rozwój młodego organizmu, a jego skład dopasowuje się do aktualnych potrzeb niemowlęcia. Karmienie piersią to również wiele korzyści dla mamy. Poznaj zalety karmienia piersią.

Mama karmi dziecko piersia
Mama karmi dziecko piersia

Karmienie piersią – czy jest dobre także dla matki?

Karmienie piersią to złoty standard żywienia niemowląt. Właśnie dlatego eksperci WHO rekomendują wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, a następnie utrzymanie karmienia piersią przy jednoczesnym podawaniu żywności uzupełniającej do końca 2 roku życia (lub dłużej). . Nie ma jednakże jednoznacznych danych potwierdzających kiedy należy zakończyć karmienie piersią. Jak podają eksperci ESPGHAN karmienie mlekiem matki powinno trwać tak długo, jak potrzebuje tego mama i dziecko. Co więcej, karmienie piersią również mamie przynosi wiele korzyści. Mleko matki jest zawsze dostępne i jest za darmo! Ponadto o każdej porze ma odpowiednią temperaturę, a jego skład zmienia się w trakcie jednego karmienia, a także w zależności od pory dnia czy roku, aby zawsze odpowiadać na aktualne potrzeby dziecka. Karmienie piersią to również wyjątkowe chwile bliskości z niemowlęciem, które mają duże znaczenie m.in. dla rozwoju społecznego dziecka. To właśnie podczas karmienia między Tobą a maluszkiem buduje się wyjątkowa więź. Zalety karmienia piersią dla mamy to również pozytywny wpływ na jej zdrowie.

Liczne badania wskazują także, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko nowotworów piersi i jajników, a zatem ma działanie profilaktyczne.

Jak karmienie piersią wpływa na zdrowie matki?

Organizm przyszłej mamy przygotowuje się do laktacji jeszcze w trakcie ciąży, aby tuż po narodzinach dziecko mogło otrzymać swój pokarm – pierwsze mleko mamy (tzw. siarę). Tuż po porodzie karmienie piersią korzystnie wpływa na proces obkurczania się macicy, co zapobiega zarówno utracie krwi, jak i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Ponadto podczas karmienia piersią kobiecy organizm wytwarza prolaktynę oraz oksytocynę – hormony, które pozytywnie wpływają na samopoczucie mamy, sprawiając, że jest ona spokojniejsza i zrelaksowana. Tym samym karmienie piersią może obniżyć ryzyko wystąpienia u kobiety depresji poporodowej.

Warto wiedzieć, że karmienie piersią może także zapobiegać chorobom. Wyniki badań potwierdzają, że ma ono działanie profilaktyczne – zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów piersi oraz jajników. Znaczenie ma również to, jak długo kobieta karmi. Im dłużej dziecko otrzymuje mleko mamy (eksperci zalecają, aby kontynuować karmienie piersią nawet do 2. roku życia dziecka lub dłużej), tym mniejsze ryzyko wystąpienia u matki raka piersi.

Jakie korzyści zdrowotne ma matka karmiąca piersią?

Karmienie piersią to wiele korzyści zdrowotnych dla mamy – zarówno dla jej zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Poza łagodzeniem dolegliwości połogowych, mniejszym krwawieniem w pierwszych tygodniach po porodzie czy zapobieganiu nowotworom piersi czy jajników, kobiety karmiące piersią:

  • mają większe szanse na uniknięcie anemii z powodu niedoboru żelaza,
  • rzadziej chorują na osteoporozę,
  • szybciej wracają do masy ciała sprzed okresu ciąży...

Jak nocne karmienie piersią wpływa na sen matki?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów dziecko powinno być karmione na żądanie, tak często i tak długo, jak będzie się tego domagało. To oznacza, że maluszek – szczególnie w pierwszych miesiącach życia – często może okazywać oznaki głodu, również w nocy. Jeśli mama karmi piersią, nocne karmienia są dla niej łatwiejsze. Nie trzeba wstawać, przygotowywać i podgrzewać mleka – jej pokarm jest gotowy i może być podany również w pozycji leżącej. Dzięki temu kobieta nie musi się wybudzać, a wydzielana podczas karmienia piersią oksytocna, zmniejszy napięcie i złagodzi stres, przez co mama łatwiej może ponownie zasnąć.

Jak karmienie piersią wpływa na utratę nadmiernej masy ciała po okresie ciąży? ?

Laktacja korzystnie wpływa na przebieg połogu, ograniczając związane z tym okresem dolegliwości, a także ma pozytywny wpływ na kobiece ciało. W jaki sposób? Gromadzone w czasie ciąży zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, pełniły rolę rezerwy energetycznej. , To właśnie ona jest teraz wykorzystywana do produkcji mleka w gruczołach piersiowych. Kobiety, które karmią własnym pokarmem, szybciej wracają do masy ciała sprzed ciąży m.in. ze względu na większy wydatek energetyczny jakim jest produkcja mleka oraz samo karmienie. .

Sekcja pytań i odpowiedzi:

Czy karmienie piersią chroni przed osteoporozą?

Tak, gęstość kości kobiety, która karmiła swoje dziecko piersią, jest większa niż przed ciążą, dzięki czemu w przyszłości istnieje mniejsze ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Czy karmienie piersią chroni przed rakiem piersi?

Tak, liczne badania pokazują, że karmienie piersią to profilaktyka zarówno raka piersi, jak i raka jajników. Niższe ryzyko wystąpienia nowotworu piersi dotyczy mam, które długo karmią własnym pokarmem.

Czy karmienie piersią chroni przed depresją poporodową?

Tak, dzięki wytwarzanej w czasie laktacji oksytocynie i prolaktynie kobieta jest bardziej zrelaksowana, spokojniejsza i pogodna, dlatego istnieje u niej mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Oceń ten artykuł: