10. tydzień ciąży

5 5

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 3-4cm długości i waży ok. 4-5g. Wszystkie jego najważniejsze organy są już wykształcone, teraz będą już tylko rosnąć i doskonalić się. 
Ponieważ mózg rozwija się szybciej niż jakakolwiek inna część ciała, głowa dziecka wydaje się naprawdę duża.

Palce u nóg stopniowo tracą błony, a dziecko z każdym dniem staje się coraz bardziej aktywny. Maluch zaczyna mimowolnie ćwiczyć mięśnie, potrafi także zginać ręce w łokciu. Gdybyś mogła przyjrzeć mu się z bliska, zobaczyłabyś również maleńki kręgosłup wyraźnie widoczny przez skórę.

Twoje ciało

Choć Twoja macica powiększyła się już dwukrotnie i jest teraz wielkości grejpfruta, Twój brzuch nadal jest płaski. 
Na razie więc nikt się pewnie nie domyśla, że jesteś w ciąży. Pewnie zauważyłaś pewną ciążową dolegliwość - częste oddawanie moczu, charakterystyczną dla tego tygodnia: zaraz po wyjściu z toalety, zastanawiasz się, czy tam nie wrócić? To powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy. Wkrótce dolegliwość zmniejszy się, by powrócić w ostatnim trymestrze.

Żelazne zapasy

Żelazo jest jedną z najważniejszych substancji odżywczych, które musisz dostarczać organizmowi w czasie ciąży. Wchodząc w skład hemoglobiny w krwinkach czerwonych, jest ono nośnikiem tlenu w organizmie. Potrzebne jest również Twojemu dziecku do prawidłowego rozwoju mózgu. W czasie całej ciąży dziecko musi zgromadzić go ponad 1g. 

Niedobór żelaza powoduje zmęczenie, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. Lekarz może zalecić przyszłej mamie przyjmowanie preparatów zawierających żelazo. Zadbaj, by w Twoim menu znalazły się bogate w żelazo produkty, takie jak czerwone mięso, ryby, jaja, suszone owoce, pieczywo i płatki śniadaniowe z pełnego ziarna, zielone warzywa liściaste. Dodatkową zaletą tych produktów jest bogactwo innych ważnych składników odżywczych.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.