BoboVita-7-tydzien-ciazy.png

7. tydzień ciąży

7. tydzień ciąży mija na intensywnym rozwoju twojego dziecka. Senność i zmęczenie to typowe objawy, które są następstwem intensywnej pracy twojego organizmu. Na tym etapie brzuch nie jest jeszcze widoczny – z powodzeniem możesz zakładać dotychczasowe ubrania. Dowiedz się więcej, jak dbać o siebie i dziecko w 7. tygodniu ciąży.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko mierzy około 1 centymetra. Rozwija się jego układ trawienny. 

W miejscu, gdzie kiedyś będą płuca, zaczynają pojawiać się maleńkie ich zawiązki. Rączki i nóżki Twojego dziecka nabierają coraz wyraźniejszego kształtu. Serduszko malca ma już 4 jamy i bije z prędkością 150 uderzeń na minutę.

To czas, kiedy formują się powieki oraz palce, choć pomiędzy nimi znajduje się warstwa błony. Coraz wyraźniejszy staje się również nosek dziecka. W tym tygodniu dziecko zaczyna się poruszać - rytmicznie zgina się i prostuje!  Jeszcze oczywiście tego nie poczujesz, na pierwszego „kopniaka” musisz jednak poczekać jeszcze wiele tygodni.

Twoje ciało

Pamiętaj, aby pić dużo wody i jeść odpowiednio zblinasowane posiłki, w tym dużą ilość surowych owoców i warzyw, najlepiej sezonowych - zimą sięgaj po mrożonki.  Jedz dużo produktów zbożowych z pełnego przemiału, które są cennym źródłem żelaza, błonnika i witamin. 

Pamiętaj też o przetworach mlecznych: jogurtach, serach. Dostarczają one białka i wapnia, którego teraz potrzebujesz zdecydowanie więcej. 

Ogranicz picie mocnej kawy i herbaty. Nie musisz całkiem ich odstawiać, pij słabszą kawę i herbatę w mniejszych ilościach. Możesz tez zastąpić ją kawą bezkofeinową lub zbożową, Herbatę czarną zamień na zieloną lub owocową. Przeczytaj nasze porady na temat zdrowego żywienia.

Oceń ten artykuł: