BoboVita-9-tydzien-ciazy.png

9. tydzień ciąży

9. tydzień ciąży to czas kolejnych zmian zachodzących w twoim ciele. Nadal możesz odczuwać silne zmęczenie i senność, bo organizm intensywnie pracuje. Jeśli chcesz się lepiej przygotować do tego okresu, sprawdź kalendarz ciąży. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać i jak rozwija się dziecko w 9. tygodniu ciąży.

Wybierz tydzień życia:

0 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 2- 2,5cm długości i waży tylko 2g – to mniej niż pół łyżeczki cukru! Jego rączki i nóżki rosną bardzo szybko i już teraz zaczyna nimi ruszać.

Teraz ostatecznie formują się jego powieki (na razie są jeszcze sklejone). U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek komórki jajowe. Mimo, że dziecko ma już wykształcone narządy płciowe, jest jeszcze za wcześnie by poznać płeć podczas badania ultrasonografem.

Nadal rozwijają się zawiązki zębów. W 9. tygodniu ciąży broda, rączki i nóżki dziecka stają się wrażliwe na dotyk. Dziecko jest teraz coraz bardziej aktywne – odwraca głowę, zwija palce u nóg i na przemian otwiera i zamyka maleńkie usta.

Twoje ciało

Ponieważ Twoje ciało całą energię skupia na zapewnieniu jak najlepszych warunków nowemu lokatorowi, możesz czuć się ciągle zmęczona i senna. Postaraj się o dodatkowy odpoczynek w ciągu dnia, a wieczorem wcześniej kładź się spać.

Oceń ten artykuł: