BoboVita-8-tydzien-ciazy.png

8. tydzień ciąży

8. tydzień ciąży to już niemal półmetek I trymestru. W tym okresie możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości – to całkowicie normalne. Ma to związek z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Prześledź kalendarz ciąży i dowiedz się, jak wygląda 8. tydzień życia dziecka i jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma teraz 1,5cm długości i coraz wyraźniej ukształtowane oczy i nos. Teraz kształtują się powieki, zawiązki mlecznych zębów oraz pojawiają się ogniska kostnienia szkieletu, zastępując chrząstki.

Rozwijają się także malutkie stawy. Każdy organ ma swoje miejsce, a na palcach zaczynają się rysować jedyne w swoim rodzaju linie papilarne

Maluszek ma już język, małżowiny uszne, ucho środkowe i błędnik.

Twoje ciało

Jeśli odczuwasz nudności, pociesz się – nie jesteś sama!
Dwie na trzy kobiety cierpią wskutek wymiotów i nudności w pierwszych miesiącach ciąży. Uczucie mdłości może nasilać się w godzinach rannych, może też pojawić się w dowolnym momencie w ciągu dnia. Przez następne tygodnie może być jeszcze gorzej, dobra wiadomość jest jednak taka, że u połowy kobiet mdłości ustępują przed upływem czternastego do szesnastego tygodnia ciąży. U pozostałych kobiet nudności trwają dłużej, mogą też pojawiać się co jakiś czas w trakcie całej ciąży. Być może pocieszy Cię informacja, że wymioty i tzw. poranne mdłości prawie zawsze są oznaką zdrowej ciąży. 

Nieprzyjemne uczucie można pokonać, stosując jeden ze sprawdzonych sposobów:

  • Rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, spróbuj zjeść trochę suchych herbatników, biszkoptów lub kilka migdałów.
  • Jedz często ale małe porcje. W miarę możliwości podziel posiłki na kilka mniejszych.
  • Nawet jeśli uznasz, że jest Ci niedobrze na samą myśl o jakimkolwiek jedzeniu, pamiętaj o piciu płynów. Jeśli i to przyprawia Cię o mdłości, spróbuj ssać kostki lodu, mrożone sorbety lub sok zamrożony w pojemnikach na lód.
  • Możesz spróbować nosić na nadgarstku specjalną opaskę, która działa trochę jak igła do akupunktury. Uciskanie receptorów w odpowiednim miejscu może przynieść ulgę, gdy odczuwasz nudności podczas ruchu.
  • Dla wielu kobiet skutecznym środkiem okazuje się imbir. Napij się herbaty imbirowej lub spróbuj napoju z utartego korzenia imbiru zalanego wrzątkiem.
  • Zapewne ciało dało Ci już sygnał, że należy zrezygnować z potraw pikantnych i intensywnie pachnących. Silny zapach może być powodem mdłości.

Oceń ten artykuł: