BoboVita-10-tydzien-ciazy.png

10. tydzień ciąży

Wkraczasz w 10. tydzień ciąży? Już niebawem zakończysz I trymestr. Nadal mogą męczyć cię nieprzyjemne dolegliwości, ale z pewnością masz na nie swoje sposoby. Aby dobrze przygotować się do tego okresu, warto sprawdzić kalendarz ciąży. Dowiedz się, jak przebiega ciąża i jak rozwija się dziecko w 10. tygodniu.

Wybierz tydzień życia:

0 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 3-4cm długości i waży ok. 4-5g. Wszystkie jego najważniejsze organy są już wykształcone, teraz będą już tylko rosnąć i doskonalić się. 
Ponieważ mózg rozwija się szybciej niż jakakolwiek inna część ciała, głowa dziecka wydaje się naprawdę duża.

Palce u nóg stopniowo tracą błony, a dziecko z każdym dniem staje się coraz bardziej aktywny. Maluch zaczyna mimowolnie ćwiczyć mięśnie, potrafi także zginać ręce w łokciu. Gdybyś mogła przyjrzeć mu się z bliska, zobaczyłabyś również maleńki kręgosłup wyraźnie widoczny przez skórę.

Twoje ciało

Choć Twoja macica powiększyła się już dwukrotnie i jest teraz wielkości grejpfruta, Twój brzuch nadal jest płaski. 
Na razie więc nikt się pewnie nie domyśla, że jesteś w ciąży. Pewnie zauważyłaś pewną ciążową dolegliwość - częste oddawanie moczu, charakterystyczną dla tego tygodnia: zaraz po wyjściu z toalety, zastanawiasz się, czy tam nie wrócić? To powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy. Wkrótce dolegliwość zmniejszy się, by powrócić w ostatnim trymestrze.

Oceń ten artykuł: