36. tydzień ciąży

4 5

Twoje dziecko

Twoje dziecko codziennie przybiera na wadze, zyskując prawie 250g tygodniowo. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, prawdopodobnie skierowało już główkę w dół, ku ujściu macicy. Takie położenie pozwala na poród drogami natury. Takie położenie wynika z tego, że głowa jest największym i najcięższym elementem ciała dziecka – zaczyna przemieszczać się ku dołowi. Nie przejmuj się, jeśli nadal czujesz, jak wierci się w Twoim brzuchu – to zupełnie normalne.

Dziecko ma teraz ok. 47cm długości i waży prawdopodobnie ok. 3kg, więc zaczyna mu być naprawdę ciasno.

Twoje ciało

Ponieważ macica uciska na Twój pęcherz moczowy, możesz mieć kłopoty z utrzymaniem moczu przez długi czas. Musisz więc przyjąć do wiadomości, że regularne wycieczki do toalety, choć irytujące, będą w tych ostatnich tygodniach czymś naturalnym.

Aby zapewnić sobie nieprzerwany sen w nocy, ogranicz spożywanie płynów tuż przed snem, za to pij dużo w ciągu dnia. Zawsze skorzystaj z toalety zanim położysz się do łóżka, staraj się też całkowicie opróżnić pęcherz pochylając się do przodu podczas oddawania moczu.

Ogranicz też sól w swojej diecie - sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i powstawaniu obrzęków. Pamiętaj, że sól to nie tylko ta w solniczce - jej sporą ilość zawierają wędliny, mieszanki przypraw czy gotowe dania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu