BoboVita-30-tydzien-ciazy.png

30. tydzień ciąży

30. tydzień ciąży to etap dalszych zmian, które przygotowują cię i dziecko do porodu. Nadal musisz pamiętać o zdrowym odżywianiu – szczególnie że w tym okresie mózg malucha intensywnie się rozwija. Sprawdź, jak zmienia się twoje dziecko w tym tygodniu i z czym możesz się zmagać na tym etapie.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma teraz ok. 40cm długości i waży mniej więcej 1300 gramów. Większość czasu spędza teraz w krainie marzeń – i to dosłownie, ponieważ 80% jego aktywności to sen. Pojawia się też faza snu z marzeniami (tzw. faza REM). Świadczy to, że mózg Twojego dziecka działa już w sposób bardziej dojrzały.

Jak pewnie się domyśliłaś, w tym czasie następuje intensywny rozwój mózgu dziecka. Włókna nerwowe rozwijają się w przyspieszonym tempie, umożliwiając szybsze przekazywanie sygnałów z mózgu i zwiększając zdolności uczenia się dziecka po urodzenia.

Twoje ciało

Pamiętaj o przyjmowaniu dużej ilości płynów i uwzględnieniu w menu potraw bogatych w błonnik - pomoże to złagodzić ewentualne problemy z zaparciami. 

Wypijaj 8 szklanek płynów dziennie (pamiętaj o wodzie i mleku). Jedz produkty zawierające błonnik jako dodatek do dań głównych oraz w formie przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami: kasze, otręby, pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa, świeże i suszone owoce, orzechy. 

Jeśli tylko możesz, ruszaj się! Spacery, ruch na świeżym powietrzu dotleniają ale i poprawiają perystaltykę jelit.

Na skutek zmian hormonalnych i anatomicznych kobiet w ciąży częściej dochodzi do zapalenia pęcherza a nawet nerek. Rosnące dziecko może uciskać moczowód i blokować lub spowalniać odpływ moczu, a to z kolei może prowadzić do zapalenia dróg moczowych. Infekcjom można zapobiegać i łagodzić ich przebieg poprzez spożywanie żurawiny. Zawarte w niej związki uniemożliwiają bakteriom przyleganie do nabłonka dróg moczowych, blokując ich dalsze namnażanie. Jest również jest bogata w witaminy z grupy B, C, błonnik i żelazo, magnez. Bogactwo tych związków działa również korzystnie na układ odpornościowy. Pij zatem sok z żurawiny, pogryzaj suszoną (postaraj się znaleźć niekansdyzowaną) lub przyjmuj tabletki z jej ekstraktem.

Oceń ten artykuł: