BoboVita-37-tydzien-ciazy.png

37. tydzień ciąży

Rozpoczęłaś 37. tydzień ciąży? Na tym etapie maluch waży już ok. 2,8 kg. Jest już gotowy do przyjścia na świat – gdyby urodził się właśnie teraz, nie byłby traktowany jako wcześniak. W tym okresie możesz mieć więcej energii, którą warto wykorzystać do przygotowania pokoju niemowlęcego. Sprawdź, jak wygląda 37. tydzień ciąży.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Przeciętna waga dziecka na tym etapie ciąży to ok. 2,8kg. Ponieważ w Twoim brzuchu robi się coraz ciaśniej, dziecko będzie raczej wiercić się niż kopać.

Twarz dziecka jest coraz pełniejsza. Jego szyja jest coraz grubsza, potrafi też z łatwością otwierać i zamykać oczy. Ma prawie 49cm długości. Gdyby urodziło się teraz nie byłyby to już przedwczesne narodziny. Jego płuca są już całkowicie ukształtowane, a pod skórą znajduje się warstwa tłuszczu zapewniająca ciepło maluszkowi. Jeśli jest ustawione głową w dół z całą pewnością nie zmieni tej pozycji aż do porodu. Jest już gotowe do wyjścia na świat!

Twoje ciało

Część kobiet na tym etapie ciąży (lub wcześniej) dostaje ogromny zastrzyk energii. Odkrywają w sobie nieodpartą potrzebę odświeżania dziecięcego pokoiku, prania, prasowania i układania maleńkich ubranek, by po kilku dniach powtórzyć tę samą czynność. Biorą się za reorganizację mieszkania, wielkie zakupy czy sprzątanie. To instynkt wicia gniazda.
Pojawia się na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, gdy zmienia się gospodarka hormonalna. Jeśli pranie, prasowanie i układanie po raz tysięczny dziecięcych śpioszków poprawia Ci humor - nie żałuj sobie. Oczywiście nie wszystkie przyszłe mamy odczuwają jednak „syndrom wicia gniazda.” Za to na pewno będzie Ci gorąco, ponieważ Twoje ciało ciężko pracuje, nosząc dodatkowe kilogramy i odżywiając lokatora w Twoim brzuchu. W związku z tym zwiększa się objętość krwi w organizmie, a Ty spalasz więcej kalorii.

Oceń ten artykuł: