BoboVita-32-tydzien-ciazy.png

32. tydzień ciąży

Czy wiesz, że 32. tydzień ciąży to etap, w którym dziecko powoli zaczyna być gotowe do przyjścia na świat? Twoje ciało również przygotowuje się do tego momentu. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie zmiany się przygotować, zapoznaj się z naszym kalendarzem ciąży.

Wybierz tydzień życia:

0 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma już ok. 42cm długości i waży 1,7kg. Prawie wszystkie organy w jego organizmie są już właściwie rozwinięte. Nie dotyczy to jedynie płuc i układu trawiennego – do ich rozwoju potrzeba jeszcze kilku tygodni.

Gdy dziecko nie śpi, ma otwarte oczy i robi to, co zwykle robiłby noworodek – próbuje łapać się za stopy i pępowinę oraz ssie kciuk. Ćwiczy również różne miny i grymasy – a Ty pewnie już nie możesz się doczekać, żeby wreszcie zobaczyć, jak wygląda Twoje maleństwo. Jest ono bardzo ruchliwe, czasami możesz mieć wrażenie, że aż za bardzo. Zwłaszcza, gdy da o sobie znać solidnym kopniakiem w Twoje żebro lub pęcherz moczowy.

Twoje ciało

Zapewne słyszałaś, że w ciąży warto jeść ryby. Są one źródłem kwasów omega-3, białka, jodu, witaminy D. Korzystnie wpływają na rozwój mózgu, wzroku i systemu odpornościowego zarówno dziecka jak i mamy. 

Najlepiej jest jeść ryby tłuste, takie jak: makrela, śledź, łosoś, dorsz, sardynki, pstrąg hodowlany. Spożywaj je 2-3 razy w tygodniu, najlepiej gotowane na parze lub pieczone w folii - będą mniej kaloryczne i w mniejszym stopniu utracą cenne wartości odżywcze.

Oceń ten artykuł: