BoboVita-36-tydzien-ciazy.png

36. tydzień ciąży

36. tydzień ciąży to okres, w którym nadal wiele się dzieje. Dziecko jest bardzo aktywne, a wykonywane przez niego ruchy mogą wiązać się dla ciebie z dyskomfortem. To naturalne, bo maluch ma coraz mniej miejsca. 36. tydzień to moment przyjmowania odpowiedniego ułożenia malucha do porodu. Z uwagą śledź kalendarz ciąży – tydzień 36. to okres intensywnych zmian!

Wybierz tydzień życia:

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko codziennie przybiera na wadze, zyskując prawie 250g tygodniowo. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, prawdopodobnie skierowało już główkę w dół, ku ujściu macicy. Takie położenie pozwala na poród drogami natury. Takie położenie wynika z tego, że głowa jest największym i najcięższym elementem ciała dziecka – zaczyna przemieszczać się ku dołowi. Nie przejmuj się, jeśli nadal czujesz, jak wierci się w Twoim brzuchu – to zupełnie normalne.

Dziecko ma teraz ok. 47cm długości i waży prawdopodobnie ok. 3kg, więc zaczyna mu być naprawdę ciasno.

Twoje ciało

Ponieważ macica uciska na Twój pęcherz moczowy, możesz mieć kłopoty z utrzymaniem moczu przez długi czas. Musisz więc przyjąć do wiadomości, że regularne wycieczki do toalety, choć irytujące, będą w tych ostatnich tygodniach czymś naturalnym.

Aby zapewnić sobie nieprzerwany sen w nocy, ogranicz spożywanie płynów tuż przed snem, za to pij dużo w ciągu dnia. Zawsze skorzystaj z toalety zanim położysz się do łóżka, staraj się też całkowicie opróżnić pęcherz pochylając się do przodu podczas oddawania moczu.

Ogranicz też sól w swojej diecie - sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i powstawaniu obrzęków. Pamiętaj, że sól to nie tylko ta w solniczce - jej sporą ilość zawierają wędliny, mieszanki przypraw czy gotowe dania.

Oceń ten artykuł: