BoboVita-31-tydzien-ciazy.png

31. tydzień ciąży

31. tydzień ciąży coraz bardziej zbliża cię do spotkania z maluszkiem. Od tego momentu masa ciała dziecka może wzrastać o ok. 200 g tygodniowo! Zmienia się również twoje ciało – możesz intensywniej się pocić oraz częściej oddawać mocz. Sprawdź tygodniowy kalendarz ciąży i poznaj więcej szczegółów, by się lepiej przygotować.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Maluszek ma ok. 40- 43cm długości i zaczyna w szybkim tempie przybierać na wadze – teraz waży ok. 1,5 kg. Od tej pory masa ciała dzieci wzrasta nawet 200g tygodniowo!

Następuje rozwój części mózgu dziecka odpowiedzialnej za pamięć. Skąd to wiemy? Badania przeprowadzone na grupie noworodków wykazały, że dzieci, które w brzuchu mamy słuchały melodii z popularnej telenoweli, po urodzeniu reagowały na tę samą melodię, w przeciwieństwie do dzieci, które nie słyszały jej przed urodzeniem. No cóż, oglądanie ulubionego serialu nabierze teraz nowej perspektywy... ;)
Stwierdzono, że kora mózgowa już zaczyna mieć aktywność podobną do tej po porodzeniu. 

Następuje dalszy rozwój płuc i mięśni oddechowych dziecka, przygotowuje się ono do przyjścia na świat.

Twoje ciało

Twoje ciało musi sobie radzić z coraz większym ciężarem, dlatego więcej się teraz pocisz i częściej oddajesz mocz. Pamiętaj o tym, by uzupełniać płyny, szczególnie w tych ostatnich tygodniach ciąży.

Spróbuj pić płyny w ciągu całego dnia i nie czekaj, aż poczujesz pragnienie – zwykle jest to sygnał, że odwodnienie organizmu już nastąpiło. Pij dużo wody, możesz sięgnąć dodatkowo posoki owocowe, mleko i koktajle mleczne, unikaj natomiast nadmiernej ilości kawy i herbaty.

Kofeina nie należy niestety do najzdrowszych produktów, ponieważ może przenikać przez barierę łożyskową, podwyższając ciśnienie krwi dziecka. Osoby z niskim ciśnieniem krwi nawet czują się lepiej ale dziecko może reagować zupełnie inaczej.

W związku z szybkim przybieraniem na wadze, możesz odczuwać świąd skóry. Stosuj oliwki, kremy, balsamy przeciw rozstępom. Uwaga, jeśli świąd jest bardzo uciążliwy i obejmuje też ręce i nogi, może to świadczyć o schorzeniu zwanym cholestazą ciążową. Jest to choroba wątroby, połączona z niewielką jej niewydolnością, wzrostem enzymów, bilirubiny w krwi, wymagająca nadzoru i kontroli. Dla mamy jest uciążliwa a dla nienarodzonego dziecka może być niebezpieczna i kończyć się wcześniejszym porodem. W takiej sytuacji koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł: