BoboVita-40-tydzien-ciazy.png

40. tydzień ciąży

40. tydzień ciąży to ostatni etap – lada moment na świecie pojawi się twoje dziecko. Wsłuchuj się w sygnały organizmu, aby rozpoznać zbliżający się poród. Jeśli martwią cię słabe ruchy dziecka w 40. tygodniu ciąży, warto skonsultować się z lekarzem. Sprawdź, co jeszcze na tym etapie przyniesie ciąża.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Czy to już? Tak!
Na 40 tydzień ciąży przypada na Twój termin porodu ;)
Maluszek osiągnął już swoją długość i masę urodzeniową i jest gotowy do przyjścia na świat. Pamiętaj, że każde dziecko po narodzinach traci na wadze, nawet do 10% swojej masy urodzeniowej. Także nie martw się - w trzeciej dobie życia powinien znów zacząć na niej przybierać.

Twoje ciało

Jeśli w ciąży pojawiły się Ci na nogach żylaki, mogą teraz najbardziej dokuczać. Twoje nogi są również bardziej obciążone, a w żyłach płynie więcej krwi. Gdy zaczną one boleć lub są zaczerwienione - koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Pewnie w głowie układałaś czarny scenariusz, że zaczynasz rodzić, psuje się samochód, nie działa telefon… albo o tym, że zaczynasz rodzić orientujesz się za późno i dziecko przychodzi na świat w taksówce? Spokojnie, takie rzeczy raczej na filmach, rzadko w rzeczywistości :)

Obserwuj swoje ciało i sprawdź, czy nie wysyła typowych sygnałów zbliżającego się porodu, takich jak odejście czopa śluzowego czy skurcze.

Oto najczęstsze objawy zbliżającego się porodu:

  • obniżenie się dna macicy - jeśli rodzisz po raz pierwszy - nastąpi to około 4 tygodnie przed spodziewanym porodem, jeśli po raz kolejny - na 2 tygodnie lub później,
  • zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej, uczucie pełności w okolicy sromu, pojawienie się krwisto podbarwionego śluzu (czop śluzowy),
  • skurcze przepowiadające - występują na kilka lub kilkanaście dni przed porodem, są najczęściej nieregularne, krótkotrwałe, nasilające się i mijają po kilku godzinach,
  • brak apetytu, biegunka lub wymioty,
  • odejście czopa śluzowego – gęstego lekko krwistego śluzu na 1-2 dni przed porodem,
  • odejście wód płodowych (zwykle pęknięcie pęcherza płodowego następuje na sali porodowej),
  • na krótko przed porodem ruchy dziecka mogą być nieco słabsze.

Pamiętaj!

Jeśli skurcze macicy występują regularnie co 10 minut i stan taki trwa ponad godzinę, zgłoś się do Izby Przyjęć, gdzie lekarz położnik na podstawie badania ustali, czy poród rzeczywiście się rozpoczął, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w jego przebiegu oraz jaki jest aktualny stan dziecka.

Zdarza się, że poród rozpoczyna się pęknięciem pęcherza płodowego i odpływaniem płynu owodniowego. W takiej sytuacji zgłoś się niezwłocznie do Izby Przyjęć, nawet jeśli nie odczuwasz skurczów macicy. Pamiętaj, że jak najszybciej musisz zgłosić się , gdy płyn owodniowy jest zielony lub gdy pojawi się krwawienie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub bezpośrednio z personelem medycznym oddziału, w którym planujesz urodzenie dziecka.

Oceń ten artykuł: