14. tydzień ciąży

4

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 9cm długości i waży ok. 40g. Teraz zaczyna ćwiczyć ruchy oddechowe, choć jego organizm nadal pobiera tlen tylko przez łożysko za pośrednictwem pępowiny.

Na tym etapie serce dziecka, bijąc z szybkością 150 do 170 uderzeń na minutę, przetacza codziennie kilka litrów krwi przez maleńki organizm.

Twoje ciało

Na tym etapie ciąży zaczyna się wykształcać łożysko. Jest małe, ale już pełni wszystkie swoje zadania. Dostarcza do płodu tlen, substancje odżywcze, usuwa produkty przemiany materii, produkuje wszystkie potrzebne dla utrzymania ciąży hormony.

Jeśli kiedyś paliłaś papierosy, mamy nadzieję, że teraz absolutnie tego nie robisz! Paląc papierosy w ciąży szkodzi się zarówno swojemu zdrowiu, jak i naraża dziecko, które przyjmuje do organizmu trujące substancje. Wpływa niekorzystnie na łożysko powodując zaburzenia jego pracy, co grozi wolniejszym rozwojem płodu. 

Nie pal sama i nie pozwalaj palić innym w swojej obecności. Dym papierosowy jest bardzo szkodliwy także dla otoczenia palacza! Może spowodować, że maluch urodzi się z niską masą ciała, a także zwiększa ryzyko astmy i alergii u dziecka.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze / telefonie / tablecie. W każdym momencie można dokonać zmiany tych ustawień. Czytaj więcej
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego komunikatu