BoboVita-16-tydzien-ciazy.png

16. tydzień ciąży

Czy wiesz, że w 16. tygodniu ciąży trwa w najlepsze rozwój twojego dziecka? Maluch wiele już potrafi, np. odwraca głowę, ale nadal trenuje swoje mięśnie. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda 16. tydzień życia dziecka oraz poznać zmiany zachodzące w twoim organizmie? Zapoznaj się z kalendarzem ciąży – tydzień 16. jest naprawdę ekscytujący.

Wybierz tydzień życia:

0 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 15cm długości. Na palcach rąk i stóp pojawiły się maleńkie paznokcie. Twoje dziecko potrafi już odwracać głowę, pływać i ćwiczyć 40 różnych rodzajów mięśni. Jest również coraz cięższe – waży około 100g. 

Mimo, że jego powieki są wciąż zamknięte, płód jest wrażliwy na światło docierające z zewnątrz do jego małego, przytulnego świata.

Twoje ciało

Wiele kobiet w czasie ciąży nabiera ochoty na różne potrawy. Mogą to być legendarne ogórki kiszone, jak i dojrzałe, soczyste brzoskwinie, a nawet piwo (z powodu zawartości drożdży, cukrów i kalorii). Z tego ostatniego jednak raczej zrezygnuj, nawet niewielka ilość alkoholu może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu. 

Ogranicz też spożywanie słodyczy. Zamiast nich spróbuj przegryzać suszone owoce czy pestki np. słonecznika, dyni, orzechy, surowe warzywa.

Jeśli Twoje zachcianki są zdrowe i nie są związane z wilczym apetytem, możesz je zaspokajać, choć Twój partner może nie wykazać zbytniego entuzjazmu, gdy w środku nocy będziesz go wysyłać do sklepu w poszukiwaniu kiszonych ogórków.

Oceń ten artykuł: