BoboVita-18-tydzien-ciazy.png

18. tydzień ciąży

Rozpoczęłaś 18. tydzień ciąży i zastanawiasz się, który to miesiąc? Chcesz dowiedzieć się, jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie i co cię czeka przez kolejnych kilka dni? Dowiedz się, jak wygląda 18. tydzień i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko rozwija się szybko i ma już ok. 15- 18 cm długości, choć wciąż waży mniej niż pół kilograma. 
W tym czasie ustala się jego rytm dobowy i nawyki związane z okresową aktywnością. Być może zaczęłaś już odczuwać ruchy swojego dziecka. 

Jeśli to chłopiec, na USG powinny być dostrzegalne jego genitalia – penis i moszna- nie gwarantuje to 100% rozpoznania płci. 

Na palcach u nóg i rąk dziecka coraz wyraźniejsze stają się jedyne w swoim rodzaju linie papilarne. Pod skórą dziecka zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa, choć nadal pozostaje ona bardzo cienka i przezroczysta.

Twoje ciało

Obecnie do wielu potraw dodawana jest sól w celu podniesienia ich walorów smakowych. Udowodniono, że dieta o wysokiej zawartości soli przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Dlatego ważne jest, abyś ograniczyła spożywanie soli w ciąży. 

Spróbuj nie dodawać soli podczas gotowania, nie sól też gotowych potraw. Mocno przetworzone produkty takie jak biały chleb, warzywa w puszce, sery, wędliny i potrawy mięsne zawierają bardzo dużo soli, dlatego w miarę możliwości staraj się wybierać produkty mniej przetworzone. 

Zrezygnuj też ze spożywania produktów typu fast-food, dań w proszku - nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych, za to dużo soli i różnego rodzaju dodatków.

Oceń ten artykuł: