BoboVita-14-tydzien-ciazy.png

14. tydzień ciąży

Rozpoczęłaś 14. tydzień ciąży? Z każdym kolejnym dniem zbliżasz się do momentu porodu. Jednak na tym etapie twoje dziecko cały czas intensywnie się rozwija, o czym świadczą zmiany w twoim organizmie. Sprawdź kalendarz ciąży – dowiesz się, jak wygląda 14. tydzień niemowlęcia, jakie są etapy ciąży.

Wybierz tydzień życia:

0 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma ok. 9cm długości i waży ok. 40g. Teraz zaczyna ćwiczyć ruchy oddechowe, choć jego organizm nadal pobiera tlen tylko przez łożysko za pośrednictwem pępowiny.

Na tym etapie serce dziecka, bijąc z szybkością 150 do 170 uderzeń na minutę, przetacza codziennie kilka litrów krwi przez maleńki organizm.

Twoje ciało

Na tym etapie ciąży zaczyna się wykształcać łożysko. Jest małe, ale już pełni wszystkie swoje zadania. Dostarcza do płodu tlen, substancje odżywcze, usuwa produkty przemiany materii, produkuje wszystkie potrzebne dla utrzymania ciąży hormony.

Jeśli kiedyś paliłaś papierosy, mamy nadzieję, że teraz absolutnie tego nie robisz! Paląc papierosy w ciąży szkodzi się zarówno swojemu zdrowiu, jak i naraża dziecko, które przyjmuje do organizmu trujące substancje. Wpływa niekorzystnie na łożysko powodując zaburzenia jego pracy, co grozi wolniejszym rozwojem płodu. 

Nie pal sama i nie pozwalaj palić innym w swojej obecności. Dym papierosowy jest bardzo szkodliwy także dla otoczenia palacza! Może spowodować, że maluch urodzi się z niską masą ciała, a także zwiększa ryzyko astmy i alergii u dziecka.

Oceń ten artykuł: