BoboVita-19-tydzien-ciazy.png

19. tydzień ciąży

Przed tobą 19. tydzień ciąży, który przynosi dalsze zmiany w twoim ciele. Teraz już nie da się ukryć, że spodziewasz się dziecka. Coraz bardziej przybierasz na wadze, a ma związek z powiększającą się macicą i rosnącym maluchem. Sprawdź, jak wygląda 19. tydzień ciąży. Poznaj kalendarz ciąży – 19. tydzień z pewnością cię zaskoczy.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Kubki smakowe dziecka są już dobrze rozwinięte i potrafi ono już rozróżnić słodki smak płynu owodniowego. Na długo przed przyjściem na świat Twoje dziecko pokocha ten słodki smak, który będzie kojarzyć się z komfortem i bezpieczeństwem. Możesz zauważyć, że po zjedzeniu przez Ciebie czegoś słodkiego np. owocu, Twój maluch staje się bardziej ruchliwy. 

Słuch dziecka rozwija się teraz bardzo szybko i jest już w stanie wyłapać dźwięki i wibracje, które są zbyt niskie lub zbyt wysokie dla ucha dorosłej osoby. W ten sposób Maluszek „słyszy” bicie Twego serca i Twój głos. Mów do niego jak najwięcej, być może niebawem zauważysz, że działa to na niego kojąco. 

W ciągu ostatniego tygodnia Twoje dziecko urosło o kolejny centymetr – ma teraz ok. 16-19cm długości.

Twoje ciało

Być może naturalny fakt przybierania na wadze w ciąży stanowi dla Ciebie świetną wymówkę, by schrupać dodatkową paczkę (albo trzy paczki) chipsów czy torebkę cukierków. Pamiętaj jednak, że nie zapewnią one dziecku niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. A wręcz przeciwnie. Zamiast tego staraj się rozszerzać swoje menu o dodatkowe owoce i warzywa, pełnoziarniste płatki i pieczywo, a także zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na wapń jedząc chude produkty mleczne.

Może pojawić się zgaga – piecznie za mostkiem, ponieważ rosnąca macica uciska już żołądek. Aby jej uniknąć, staraj się częściej jeść mniejsze porcje. Unikaj potraw smażonych, ciężkostrawnych i mocno przyprawionych, a także gazowanych napojów i czekolady. Gdy nadal Tobie to dokucza to zastosuj leki wiążące kwas żołądka.

Oceń ten artykuł: