BoboVita-15-tydzien-ciazy.png

15. tydzień ciąży

15. tydzień ciąży to czas kolejnych przemian, które małymi krokami prowadzą do dnia porodu. W twoim ciele zachodzą ciągłe zmiany, bo dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Na tym etapie może być już widać delikatnie powiększony brzuch. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź, jak wygląda 15. tydzień życia dziecka.

Wybierz tydzień życia:

0 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Ty i Twoje dziecko nadal rośniecie. Dziecko ma już ok. 10- 12cm długości. Jego kości stają się coraz twardsze, natomiast na skórze (która jest nadal bardzo cienka i przezroczysta) pojawia się drobny meszek płodowy, który zniknie w 9. miesiącu ciąży.

Twój maluch zaczyna ćwiczyć różne miny w miarę, jak rozwijają się mięśnie twarzy i pojawiają brwi – to nadaje jego buzi bardziej „niemowlęcy” wyraz. Mała istota jest teraz bardzo zajęta, często połyka płyn owodniowy lub trenuje oddychanie, co sprzyja rozwojowi płuc i układu pokarmowego.

Nóżki dziecka są już dłuższe od rączek. Może poruszać wszystkimi stawami. Tę umiejętność wkrótce wykorzysta, kiedy kopiąc, wyraźnie zasygnalizuje Ci swoje istnienie.

Twoje ciało

Być może cierpisz teraz z powodu przewlekłego kataru lub pocisz się bardziej niż zwykle. To zupełnie normalne objawy. Po prostu wzrósł poziom płynów w Twoim organizmie, bo Twoje serce musi teraz pracować znacznie ciężej.

Możliwe, że zaobserwujesz sporadyczne krwawienie z nosa. Odpowiedzialność za to ponoszą hormony ciążowe, które zwiększają objętość naczyń włosowatych w nosie w miarę zwiększania dopływu krwi do macicy.

Oceń ten artykuł: