BoboVita-17-tydzien-ciazy.png

17. tydzień ciąży

Chociaż w 17. tygodniu ciąży dziecko rusza się coraz więcej, to jego ruchy mogą być na tyle delikatne, że możesz jeszcze ich nie odczuwać. Na wyraźne kopniaki musisz poczekać jeszcze kilka tygodni. 17. tydzień to także okres, w którym możesz zacząć odczuwać pewne dolegliwości. Sprawdź, czego się spodziewać.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Twoje dziecko ma już ok. 13-17cm długości (jest to długość CRL, czyli od czubka głowy do końca pośladków) i waży ok. 130-170g gramów.

Ma już całkiem sprawnie funkcjonujące nerki, więc tak jak Ty siusia kilka razy dziennie tylko do wód płodowych. Jednak oczyszczanie jego krwi zachodzi głównie i przez łożysko do Twojego organizmu i jest przez niego wydalany.

Rozwinął się już odruch chwytny, dziecko potrafi zacisnąć piąstki używając do tego kciuka. Bawi się łapiąc pępowinę lub ssąc kciuk.

Maluch jest już coraz większy i bardzo ruchliwy. Między 16 (gdy już byłaś w ciaży) a 20 (gdy jesteś w niej po raz pierwszy) tygodniem ciąży poczujesz pierwsze oczekiwane ruchy swojego dziecka! Oczywiście na razie będą to delikatne muśnięcia, bulgotania. Dopiero za jakiś czas poczujesz solidne kopniaki.

Twoje ciało

Częstym problemem w czasie ciąży są zaparcia. Mogą się one nasilać zwłaszcza teraz, kiedy Twoje dziecko robi się coraz większe. Staraj się uzupełnić jadłospis w produkty bogate w błonnik: zapobiegną one pojawieniu się hemoroidów, częstej przypadłości kobiet w ciąży. Sięgaj zatem po warzywa, owoce (suszone śliwki, jabłka), otręby i płatki owsiane, pieczywo z pełnoziarnistej mąki na lunch, a na obiad brązowy ryż lub razowy makaron. Pamiętaj, że przy zaparciach pomaga picie dużej ilości płynów. W ciąży powinnaś wypijać 8 szklanek płynów (bardzo ważna jest woda i mleko).

Oceń ten artykuł: