15. tydzień ciąży

5 5

Twoje dziecko

Ty i Twoje dziecko nadal rośniecie. Dziecko ma już ok. 10- 12cm długości. Jego kości stają się coraz twardsze, natomiast na skórze (która jest nadal bardzo cienka i przezroczysta) pojawia się drobny meszek płodowy, który zniknie w 9. miesiącu ciąży.

Twój maluch zaczyna ćwiczyć różne miny w miarę, jak rozwijają się mięśnie twarzy i pojawiają brwi – to nadaje jego buzi bardziej „niemowlęcy” wyraz. Mała istota jest teraz bardzo zajęta, często połyka płyn owodniowy lub trenuje oddychanie, co sprzyja rozwojowi płuc i układu pokarmowego.

Nóżki dziecka są już dłuższe od rączek. Może poruszać wszystkimi stawami. Tę umiejętność wkrótce wykorzysta, kiedy kopiąc, wyraźnie zasygnalizuje Ci swoje istnienie.

Twoje ciało

Być może cierpisz teraz z powodu przewlekłego kataru lub pocisz się bardziej niż zwykle. To zupełnie normalne objawy. Po prostu wzrósł poziom płynów w Twoim organizmie, bo Twoje serce musi teraz pracować znacznie ciężej.

Możliwe, że zaobserwujesz sporadyczne krwawienie z nosa. Odpowiedzialność za to ponoszą hormony ciążowe, które zwiększają objętość naczyń włosowatych w nosie w miarę zwiększania dopływu krwi do macicy.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.