20. tydzień ciąży

4 5

Twoje dziecko

Część mózgu odpowiedzialna za kontrolę zmysłów rozwija się teraz w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie ciało dziecka pokrywa gęsty, biały śluz zwany mazią płodową, która działa jak wodoodporna bariera chroniąca skórę w czasie ciągłej „kąpieli” w płynie owodniowym i po urodzeniu. 

Na główce dziecka rosną już włoski a także rzęsy i brwi. Od czubka głowy do końca pupy mierzy 17- 20cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa), dodając długość nóżek osiąga około 25cm.

Twoje ciało

To już półmetek ciąży! 

Pamiętaj, aby teraz wykonać kolejne badanie USG. Lekarz sprawdzi, czy wszystkie narządy dziecka rozwijają się prawidłowo, czy nie ma wad w budowie, czy łożysko jest w prawidłowym miejscu macicy.

Twoje ciało wytwarza hormon zwany relaksyną. W ten sposób przygotowuje się do porodu. Powoduje on rozluźnienie połączeń stawowych, w tym kości miednicy, co ma ułatwić przejście dziecka przez kanał rodny.

Na tym etapie ciąży może pojawić się tak zwana niedokrwistość ciężarnych. Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo oraz rozrzedzeniem krwi. Uważaj jednak, by nie doszło do anemii, regularnie wykonuj morfologię krwi. Dbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych w żelazo i witaminę B12 takich jak: papryka, otręby, buraki, brokuły, morele, pietruszka, pomidory, rośliny strączkowe.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.