22. tydzień ciąży

5 5

Twoje dziecko

Maleńka istota w Twoim brzuchu nie jest już wcale taka maleńka. Ma 27-28cm długości i waży ok. 430g.

W miarę rozwoju słuchu dziecko będzie coraz częściej reagować na Twój głos. Jego twarz i ciało są już niemal takie, jak u noworodka, choć w dalszym ciągu ma przezroczystą skórę. Wkrótce jednak to się zmieni, bowiem teraz skóra robi się coraz grubsza i wykształcają się drobniutkie naczynia włosowate, dzięki którym skóra malucha zaróżowi się. 

Maluszek jest teraz bardzo aktywny: obraca się, kopie, fika koziołki, dzięki temu ćwiczy mięśnie.

Twoje ciało

Choć witamina A ma istotne znaczenie dla zdrowia, jej nadmiar podczas ciąży może zaszkodzić dziecku. Przyjmowanie każdego suplementu diety, skonsultuj się najpierw z lekarzem, pamiętaj również, że niektóre rodzaje potraw (wątróbka, pasztety i inne wyroby z wątróbki) są naturalnie bogate w witaminę A.

Komponując swoje codzienne menu, wybieraj potrawy bogate w przeciwutleniacze – owoce i warzywa o dużej zawartości witaminy C, zwłaszcza pomidory i sosy pomidorowe zawierające dużo likopenu (silny przeciwutleniacz), dodawaj także owoce i jarzyny o intensywnych kolorach do sałatek i gotowanych potraw.

Gotową potrawę warto posypać natką pietruszki, czy kiełkami (brokułu, rzodkiewki, soczewicy, rzeżuchą). Do niektórych potraw pasują również siekane orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika - są smaczne i wartościowe. 

Jedz banany, czosnek, pory i pomidory, ogórki i kapustę kiszoną. Są one ważnym źródłem prebiotyków - związków wzmacniających naturalną odporność organizmu.

Szukaj produktów

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.