BoboVita-25-tydzien-ciazy.png

25. tydzień ciąży

25. tydzień ciąży zamyka II trymestr. Przed tobą zaledwie kilkanaście tygodni oczekiwania na narodziny malucha, więc dobrze wykorzystaj ten czas, np. na relaks. Pamiętaj także o obowiązkowych badaniach oraz innych zaleceniach lekarza prowadzącego ciążę. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w twoim ciele.

Wybierz tydzień życia:

1 min
15.10.2021

Twoje dziecko

Dziecko nieustannie rośnie a Ty wkraczasz w trzeci trymestr ciąży. Maluszek mierzy już 34cm długości i waży 700 - 800g. Być może już potrafi rozpoznać głosy z otoczenia. Dzieje się tak dzięki skostnieniu małych kostek ucha wewnętrznego co pozwala na takie słyszenie jak w późniejszym czasie. Słuchanie kojącej muzyki wpłynie również korzystnie na Twoje dziecko. 

Jego mózg w dalszym ciągu się rozwija, tworzą się kolejne warstwy kory mózgowej. Na tym etapie zaczyna rozwijać się czucie bólu i temperatury.

Twoje ciało

Spójrz prawdzie w oczy – w ciąży nieuchronnie przybierzesz na wadze, od tego zresztą zależy pomyślny rozwój Twojego dziecka. Nie martw się, jeśli Twój brzuch w niczym nie przypomina brzuszka gwiazdy z okładki magazynu. To, ile przytyjesz, zależy od Twojej wagi przed ciążą – jeśli przedtem chciałaś zrzucić parę kilogramów, w czasie ciąży staraj się wprowadzić rozsądną, zbilansowaną dietę i nie objadać się nadmiernie.

Tak jak nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru, tak samo nie ma jednej reguły, co do tego, ile należy przytyć w ciąży. Ogólna zasada mówi, że jeśli przed ciążą Twoja waga była prawidłowa, w ciągu 9 miesięcy powinnaś przytyć 11,5 - 16 kilogramów. Jeśli miałaś nadwagę, powinnaś przytyć 7 - 11,5 kilogramów. Ale pamiętaj - ciąża to nie czas na diety odchudzające. Na ewentualne zrzucenie dodatkowych kilogramów przyjdzie czas po urodzeniu dziecka.

Między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonaj test obciążenia glukozą, w celu ewentualnego wykrycia cukorzycy ciążowej. Pielęgniarka pobierze Ci krew, a następnie zostaniesz poproszona o wypicie 50 lub 75g glukozy. Po godzinie i po dwóch od wypicia tej słodkiej mieszanki nastąpi kolejne pobranie krwi. Wcześnie wykryta i leczona cukrzyca ciężarnych raczej nie jest groźna dla matki i dziecka, bardzo ważna w takim przypadku jest dieta przyszłej mamy nie zawierająca zbyt dużo cukru. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka.

Oceń ten artykuł: